ODAK 2023 Hızlı Okuma Yazılımı Nedir?

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, eğitim alanında çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, Anlayarak hızlı okumaya katkı sunacak yapay zeka destekli "Odak 2023" eğitim setini Türk Gençliğinin hizmetine sundu.

Eğitim 27.06.2021, 12:46 27.06.2021, 15:09
ODAK 2023 Hızlı Okuma Yazılımı Nedir?

ODAK 2023, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Türk Gençliğine armağan edildi. Kullanıcıların dikkatlerini artırmak, odaklanma becerilerini geliştirmek ve okuma bozukluklarını gidermek amacıyla geliştirilmiş olan bir eğitim programı olan ODAK 2023 programı, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım tarafından tanıtıldı. ODAK 2023 nedir, ne işe yarar, faydası nedir? ODAK 2023 ne zaman, kim tarafından hangi gaye ile ortaya koyuldu? merak ediliyor.

ODAK 2023 NEDİR?

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Genel Başkan Ahmet Yiğit Yıldırım sosyal medya hesabında şu mesajı paylaştı; “Dakikada kaç kelime okuyorsunuz merak ettiniz mi? Ülkü Ocakları tarafından #YapayZeka teknolojisi kullanılarak geliştirilen ODAK2023 yazılımı; Türk gençliğinin daha hızlı okuması, okuduğunu daha iyi anlaması ve odaklanması için hazırlanmıştır. 2023 Lider Ülke Türkiye' hedefine emin adımlarla ilerleyen Türk gençliğini çağın ötesine geçen bir anlayışla donatmak, geliştirmek, ileriye taşımak için durmak bilmeden çalışıyoruz. Siz de yakında Türk gençliğinin hizmetine sunacağımız ODAK2023 yazılımının başlangıç aşaması olan anlayarak hızlı okuma testine odak2023.com adresinden ulaşabilirsiniz"

ODAK 2023, Türk gençliğinin hizmetine sunuldu. kullanıcıların dikkatlerini artırmak, odaklanma becerilerini geliştirmek ve okuma bozukluklarını gidermek amacıyla geliştirilen ODAK 2023 programı kullanıcının mevcut seviyesine odaklanarak kişisel bir çalışma programı belirliyor ve kişinin gelişimini takip ederek yaş grubu ve beceri seviyesi ne olursa olsun kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

Yazılımın Yöntemleri ve Yararları Nedir?

ODAK 2023 yazılımı kullanıcılara herhangi bir teknik öğretmiyor Ancak kullanıcıların motor becerilerini geliştiriyor. Bu nedenle kullanım sonrası elde edilmiş olan becerilerin zamanla kaybolması söz konusu olmuyor. ODAK 2023 yazılımında; anlayarak okuma hızları, dikkat, odaklanma, okuma hızı gibi tüm ilerlemeler ayrı ayrı kayıt altına alıyor ve grafikler halinde kullanıcıya sunuluyor.

  • ODAK 2023 yazılımının yöntemleri ve yararları Ülkü Ocakları taraından şu şekilde maddeleştirilerek anlatılıyor:
  • Kişinin okuma ve anlama becerilerini geliştirir.
  • Göz kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler ile okuma esnasında kısa sürede yorulmanın önüne geçer.
  • Göz koordinasyonunu geliştirerek okuma hızının artmasını sağlar.
  • Metin egzersizleri sonunda yer alan sorular, bireyin okuduğunu anlama kabiliyetini ve metin içeriğindeki detaylara dair dikkatini ölçmeye yöneliktir.
  • Kelime bütünlüğü egzersizleri ile akıcı okuma kabiliyeti kazandırır.
  • Uzman kadrolar tarafından hazırlanan metinler ile odaklanma ve hızlanma becerilerini kazandırmasının veya geliştirmesinin yanı sıra Türk kültürünü, fikir sistemini ve tarihini de daha yakından tanıtır.
  • Kullanıcıları motive eder; kullanıcılara başarı duygusunu aşılar ve kullanıcının özgüvenini yükseltir.
  • "Okuduğumu anlamıyorum” önyargısını kırar; “Okuduğumu çok iyi anlıyorum” güveninin yerleşmesini sağlar.

ODAK2023 yazılımı kitabını Türkiye'nin tüm Ükü Ocakları İl ve İlçe şubelerinden temin etmeniz mümkün.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)