Online Eğitimde Dikkat Eksikliği

Eğitim 03.06.2021, 20:52 03.06.2021, 23:56
Online Eğitimde Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği genellikle çocuklar arasında görülen en yaygın bozukluklardan biridir. Bu bozukluk ile birlikte hiperaktivite bozukluğu görülmesi oldukça yaygındır. Bu durum çocuklarda odak problemi, aşırı hareketlilik gibi durumlara neden olur. Çocukların haraketli olması kadar doğal bir şey yoktur. Fakat bu durum gittikçe bu problemlere yol açabilir. Okul ve ev hayatında olumsuz etkilere neden olur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun saptanması zor olabilir. Belli bir süre çocuğun uzman kişiler tarafından gözlemlenmesi gerekmektedir. Kız çocuklarından ziyade erkek çocuklarında görülmesi daha muhtemeldir. Ebeveynlerin anlaması okulun ilk zamanları çocuğun yaşadığı problemlerle ortay çıkar.

Dikkat Eksikliği Hastalık Mıdır?

Dikkat eksikliği daha çok çocuklarda ve ergenlerde görülmesiyle birlikte davranışsal ve ruhsal hastalıklar sınıfına girer. Çocuklarda %8 ergenlerde ise %6 oranında görüldüğü belirlenmiştir. Daha sık çocuklarda oluşmasından dolayı çocukluk dönemi hastalığı olarak tanımlansa da yetişkinlerde de %4 civarı görülmesi olağandır. Özellikle son dönemlerde eğitimin tamamen online olması ile birlikte bu durum daha fazla oluşmaya başlamıştır. Dikkat eksikliğine sahip çocuklarda motive olmakta zorlanma, hep evde durmaktan enerjilerini atamama gibi problemler ortaya çıkıyor. Arkadaş ilişkilerinde uyum sorunları ve teknoloji bağımlılığı gibi durumlar da yüksek oranda gözlemleniyor. Okul hayatında gerileme ve başarıda düşüş gibi riskler ise bu durumun sonucu olabiliyor. Özellikle ebeveyn olarak bu sorun ile başa çıkmak oldukça zor ve meşakkatli bir yol olabilir. Bir uzman eşliğinde bu sorunları aşmaya çalışmak en doğru seçenek olacaktır. Türkiye’nin en büyük ve uzman kadrolu online terapi sitesi Psikolog Ofisi web sitesinden kolay ve hızlı bir şekilde profesyonel bir danışma alabilirsiniz.

Evde Dikkat Nasıl Sağlanır?

Eğitim alanında binlerce çocuğun online eğitim almasıyla birlikte bu durum hem uzmanlar hem de ebeveynler tarafında çok fazla gözlemlenir hale geldi. Hep evde olan, odak problemi ve gerileme yaşayan çocuklar ile çok sık karşılaşılmaya başlandı. Bu konuda aslında evde alınabilecek bazı önlemler ile minimuma düşürülmesi sağlanabilir. Öncelikle bilinmezlik gibi konular ve içerisinde bulunduğu durumu anlamayan çocuklar bu durumdan daha çok muzdarip olabileceğinden, dünyayı komple etkisi altına alan bu durumu çocuklara net ve anlaşılabilir bir şekilde anlatmak gerekmektedir.

Normal süreçte olan günlük rutinini bozmamak gayet yardımcı olacaktır. Normal süreçte olduğu gibi aynı saatte kalkmak, düzenli kahvaltı yapmak rutinin bozulmamasını sağlayacak ve çocuğun dikkatini dağıtılması engellenmiş olacaktır.

Örgün eğitimde sınıf içerinde yasak olan birçok şey ise yine çocuklardan uzak tutulmalı ve odağını dağıtacak telefon oyuncak gibi materyaller çocuktan uzaklaştırılmalıdır. Özellikle oda düzenlemesi önemli bir etkendir. Online ders esnasında veya ders çalışırken, çalışma alanının pencere kenarı gibi yerler tercih edilmesi dikkat dağınıklığına yol açabilir. Gerekli düzenleme ve sessizlik oluşturulması son derece önemlidir.

Elbette zaman planlaması çok işe yara bir yöntemdir nasıl ki örgün eğitim sisteminde ders ve teneffüs ayrımı varsa evde de bu yapılabilir. Kronometre kullanarak dersleri ve çalışma sürelerini düzenlemek yardımcı bir etki yaratacaktır. Verilen aralarda telefon ile oynamak ve bir ekranla ilgilenmek yerine çocukla sohbet etmek daha uygun olacaktır ve böylece çocuk ekran bağımlığından da uzak tutulmuş olacaktır. Aşırı hareketlilik varsa evin içerisinde enerjisini atacak küçük oyunlar oynanabilir. Egzersiz yapmak odağı artırmada iyi bir yardımcı olacaktır. Balkonda veya bahçede bu tarz etkinlikler ve egzersizler yapmak çocuklar için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Çocuk hem enerjisini atacak hem de odaklanması daha kolay bir hale gelecektir. Elbette bunlar evde yapılabilecek basit ama etkili tavsiyelerdir. Fakat en iyi sonuç her zaman bir uzman tarafından alınabilir. Bu gibi durumlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite şiddetine göre uzmanlar ilaç kullanımı ve bilişsel davranışçı terapisi uygulanabilir. Bunun yanı sıra uzmanlar konuşma terapisinin de faydalı olduğunu belirtmektedir. Karantina günleri ve evde kalmaya devam ettiğimiz bu süreçte online terapi edinmek oldukça doğru ve mantıklı bir seçenektir. Türkiye’nin en büyük ve donanımlı online terapi sitesi https://www.psikologofisi.com/ üzerinden rahatça profesyonel bir yardım edinebilirsiniz.

Yorumlar (0)