Alexa

ÖSYM'den başvuru hatırlatması

ÖSYM Başkanlığı, 2014 ÖSYS işlemlerinin 15 Ocak'ta sona ereceğini hatırlattı

 ÖSYM'den başvuru hatırlatması
banner327
 Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru süresinin uzatılmayacağını, son gün yoğunluğu oluşmaması için adayların en kısa sürede başvurularını yapmalarının yararlı olacağını bildirdi.

ÖSYM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2014 ÖSYS başvuru işlemlerinin 2 Ocak'ta başladığı ve 15 Ocak'ta sona ereceği belirtildi.

ÖSYS'ye bugün saat 13.30 itibarıyla, 838 bin 453 aday 2014-YGS'ye girmek, 18 bin 165 aday ise sadece sınavsız geçiş için olmak üzere 856 bin 618 adayın başvurduğu ifade edilen açıklamada, 1 milyon 180 bin 321 adayın sınav ücretini yatırdığı, bu ücreti yatırdığı halde başvurusunu henüz tamamlamayan 323 bin 703 adayın bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, ücreti yatırdığı halde başvurusunu henüz tamamlamayan adayların, işlemlerini 15 Ocak'a kadar gerçekleştirmeleri gerektiği hatırlatıldı.

Sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmanın ÖSYS'ye başvuru için yeterli olmadığı belirtilen açıklamada, ÖSYS başvuru işleminin, 2014 ÖSYS kılavuzunda belirtildiği şekilde tamamlanmasının önemine işaret edildi.

Açıklamada, internetten bireysel başvuru yapacak adayların, ekranda "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı" açıklamasını mutlaka görmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerektiği bildirildi.

Adayların başvurudan önce sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmış olması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar, ÖSYM'nin internet adresinden edinecekleri aday başvuru formunu, engelli veya sağlık sorunu bulunan adaylar ise bu formla birlikte sağlık durumu ve engel bilgi formunu eksiksiz ve doğru doldurarak başvuru yapacakları merkeze gitmelidir" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, 2014-ÖSYS'nin YGS ve LYS ile yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş işlemlerini de kapsadığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"2014-ÖSYS'de sadece kendi alanlarıyla ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK'ın düzenlediği uluslararası bazı yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanlarıyla ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresinde sınavsız geçiş ücretini ödeyerek, 2014-ÖSYS başvurularını kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Bu adaylardan başvuru süresinde 2014-ÖSYS başvuru işlemini tamamlamayanlar, başvuru, sınav ücretini yatırmış olsalar dahi, 2014-ÖSYS yerleştirme işlemine alınmazlar. Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar, isterlerse başvuru süresi içinde YGS sınav ücretini yatırarak kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda YGS'ye girmek için de başvuru yapabilecekler."

-"Şifrenizi özenle koruyun, başvuru bilgilerinizi kontrol edin"

Başvuru merkezlerinde yapılan işlem sonrası adaya geçici şifre verildiği ifade edilen açıklamada, adayların, kendilerine verilen geçici şifreyi 2014-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr (aday işlemleri sistemi)" adresinden değiştirmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından şifrenin aday tarafından özenle korunması ve kesinlikle paylaşılmamasının önemine değinildi.

Başvurusunu tamamlayan adayların, başvuru süresinde ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'nden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmesi istenen açıklamada, sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin dökümünün yazıcıdan edinilerek özenle korunması gerektiği de vurgulandı.

-Başvuru merkezleri hafta sonu açık

Başvuru merkezlerinin hafta sonu olan 11 ve 12 Ocak'ta saat 10.00-16.00 arasında başvuruların alınabilmesi amacıyla açık tutulacağı bildirilen açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

"Başvuru merkezlerinde veya internet üzerinden bireysel başvuru sisteminde son gün yoğunluğu oluşmaması için, bireysel başvuru hakkı bulunmayan adayların bir an önce başvuru merkezlerinden başvurularını tamamlamaları, internet üzerinden bireysel başvuru yapacak adayların da en kısa sürede başvurularını yapmaları yararlarına olacaktır. İnternet üzerinden başvurular, 15 Ocak saat 23.59'da, başvuru merkezlerinden başvuru alma işlemi ise 15 Ocak mesai saati bitiminde sona erecektir. 23 Mart'ta yapılacak YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2014-ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacaktır."

Yazılı ve görsel medyada ÖSYM ile ilgili birçok bilgi, haber, yorum ve kişisel görüşün yer aldığı da belirtilen açıklamada, "ÖSYS ile ilgili tüm duyurular, bilgilendirmeler ÖSYM'nin internet sayfasından yapılmaktadır. Adayların, yazılı ve görsel medyadaki ÖSYM Başkanlığı kaynaklı olmayan haber, yorum, bilgilere itibar etmemeleri, duyurular, bilgilendirmeler için sık sık ÖSYM'nin internet sayfasını kontrol etmeleri önemle hatırlatılır" ifadesi kullanıldı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 15:55
YORUM EKLE