Alexa

Pilot olmak için neden IELTS gerekli?

İstanbul Yeni Havalimanı’nın da açılmasıyla paralel olarak, pilot açığı olmaması için pilot yetiştirme çalışmalarına da hız verildi. Pilot adaylarında aranılan kriterlerin başında, istenilen düzeyde İngilizce konuşma şartı ve IELTS sınavından geçer not alması geliyor.

Pilot olmak için neden IELTS gerekli?

Türk Hava Yolları, kendi pilotlarını yetiştirmek için 2019 yılında pilot istihdamını artırarak 900’e yakın alım yapmayı hedeflediği kaydedildi. Prestijli mesleklerden biri olan pilotluk için Türk Hava Yolları, tecrübe sahibi olmayan kişiler arasından yetiştirmek üzere pilot adaylarının alımlarına başladı. Peki, Pilot olmak için neden IELTS gerekli, IELTS Sınavını Kabul Eden Kuruluşlar Hangileridir?

IELTS NEDİR?

IELTS, İngilizce bilgisini ölçmek için kullanılan ve iş, eğitim ve göçmenlik konusunda dünyanın en bilinen sınavıdır. Pilot adaylarında aranılan kriterlerin başında gelir. Plot olabilmek için istenilen düzeyde İngilizce konuşma şartının yerine getirilmesi ve IELTS sınavından geçer not alması gerekiyor. Bu nedenle, son 2 yıl içinde uluslararası geçerliliğe sahip IELTS İngilizce sınavından istenilen minimum puanı belgeleyen pilot adaylarının başvuruları kabul ediliyor. 

İki Sınav Seçeneği nedir?

IELTS Sınavı, Akademik ve Genel Eğitim şeklinde iki çeşittir. Adaylar, eğitim ve profesyonel hedeflerine ve kendilerinden istenilen vize taleplerine göre hangi sınava gireceklerine karar verirler. Her iki sınav da konuşma, okuma, yazma ve dinleme becerilerini değerlendiren dört bölümden oluşur.

IELTS, dört dil becerisini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) kapsayan görev tabanlı bir sınavdır. IELTS adayları, sınavın dört bileşeni için ayrı not alırlar. 

IELTS Sınavını Kabul Eden Kuruluşlar Hangileridir?

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dâhil olmak üzere pek çok ülkede üniversite ve işverenler IELTS sonucu talep eder. Dünyadaki pek çok profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları IELTS notu ister. 140 ülkede 10.000’den fazla kurum IELTS Sınavını tanır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 18:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nimet Sener
Nimet Sener - 3 ay Önce

IDP pilotlara ielts sinavini daha ucuza veriyomus. Dogru mu? Bilen var mi?

banner325