Polonya’da Üniversite Okumak Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Eğitim 21.12.2021, 23:33
Polonya’da Üniversite Okumak Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Her üniversite çağına gelmiş öğrencinin hayallerinden biridir yurtdışında üniversite eğitimi. Polonya bir orta Avrupa ülkesi olarak diğer ülkelere nazaran bu imkânı yabancı uyruklu öğrencilere daha kolay tanıyan bir ülkedir. Eğer Polonya’da okumak için istekliyseniz bilmeniz gereken belli başlı konular vardır. Sınavsız alım yapan, devlet ve kamu kuruluşu olarak ikiye ayrılan üniversitelere kabul için dil yeterliliğine ve okumak istediğiniz bölüm doğrultusunda başarı göstermeniz gerekmektedir. Bunları sayesinde kabul alarak Polonya’da üniversite eğitimine başlayabilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Avrupa’nın ilgi çeken ülkelerinden biri olan Polonya’da üniversite eğitimi sanıldığı kadar zor değildir. Bologna sürecini takip eden ve uluslararası tanınırlığa sahip üniversitelere sınavla giriş yerine 4 yıl süren lise başarı takibi ile girilir. İsteğinize ve başarı alanınıza bağlı olarak 3 ya da 6 yıllık bölümlerde zaman tasarrufu olanağına sahip olarak tercih yapabilirsiniz.

Polonya Üniversite Başvuru Koşulları

Polonya üniversite başvuru koşulları, tarafından çok diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok zorlanmayacağınız ülkelerden biridir. Ülkede bulunan 450 üniversite için ilk başta lisede gösterdiğiniz 4 yıllık başarı ve dil yeterliliği gerekmektedir. Dil yeterliliğinden geçemezseniz de üniversitelerin bünyesinde alabileceğiniz hazırlık kurslarıyla bu eksikliğiniz tamamlayarak kabul alabilirsiniz. Bunun yanı sıra başvurmanız için gerekli olan belgeler ise şunlardır;

  • Noter onaylı orta öğretim sertifikası veya lise diplomasının fotokopisi
  • Başvuru formu
  • 4 adet vesikalık fotoğraf

Yurtdışında Eğitim Almak

Yurtdışı eğitim almak, sanıldığı kadar zor ya da başarı gerektiren bir durum değildir. Fakat elbette bu kadar kapsamlı bir iş detaylı bir araştırma ve rehberliğe ihtiyaç duyabilir. Tam da bu noktada karşınıza Endless Abroad çıkmaktadır. 2004 yılında Bursa’da kurulan ve daha sonraları kısa süre içerisinde merkezini İstanbul’a taşıyan Endless Abroad her türlü yurtdışı eğitimleriyle ilgili rehberlik alabileceğiniz en iyi yurtdışı eğitim merkezlerinin başında gelmektedir. Alanında uzman kişilerden oluşturulmuş kadroyla istediğiniz her konuda danışmanlık alabilir ve rehberlik edecek bir uzman bulabilirsiniz. Endless Abroad her türlü yurtdışı eğitimi için sizlere yardım etmek için yanınızda.

Kaynak: https://www.endlessabroad.com.tr/

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)