Alexa

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan "Hayal Kurun" tavsiyesi

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi, düzenlenen törenle 2019-2020 akademik yılına başladı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, tıp mesleğinin sadece meslek değil, sanat olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan "Hayal Kurun" tavsiyesi

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2019-2020 akademik yılına başladı. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, tıp mesleğinin sadece meslek değil, sanat olduğunu söyledi. Değişim ve acı çekmenin gelişmenin bir parçası olduğunu belirtti. Eleştirel düşünce ve sorgulamanın önemine işaret eden Tarhan, iş birliği, takım çalışması ve iletişimin önemini vurguladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, geleceğin doktorlarına hayal kurun tavsiyesinde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, açılış konuşmasında 2011 yılında kurulan ve 2012’de ilk öğrencilerini alan Üsküdar Üniversitesinin 5 fakülte ve bir sağlık meslek yüksek okulunda 20 binin üzerinde öğrencisine eğitim verdiğini söyledi.

“Alt yapısı güçlü ve kaliteli tıp eğitimi vermeyi hedefledik”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, alt yapısı güçlü ve kaliteli bir tıp eğitimi vermek için çalıştıklarını, ortalamanın üzerinde standartları oluşturduklarını ve 2019-2020 akademik yılında ilk öğrencilerini aldıklarını söyleyerek, "Tıp mesleğinin sadece meslek değil, sanat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, tıp öğrencilerine “kıdemli bir yol arkadaşın tavsiyeleri” şeklinde önerilerde bulundu. 21. yüzyıl becerilerinin geleceği yakalamak açısından önemine işaret eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, öğrencilerinin bu becerilere sahip olması için çalışacaklarını söyledi.

“Değişmek ve acı çekmek gelişmenin bir parçasıdır”

Tıp öğrencileri neredeyse 24 saat çalışmak zorundaolduğunu ifade eden Tarhan; "Değişmek ve acı çekmek de gelişmenin bir parçasıdır. Zora talip olacaksınız ve acı çekeceksiniz ve bu şekilde kişi kendini geliştirebilir. Kişi, gelecekteki kazanımları düşünerek şu andaki zorluklara katlanabilir. Dayanıklılık eğitimi bunun için pozitif psikolojinin eğitimlerinden bir tanesidir” dedi.

Tıp öğrencilerimiz deneyimleyerek öğrensin istedik

Teorik bilgi unutulduğuna dikkat çeken Tarhan, "yaşayarak ve deneyimleyerek öğrendiği zaman onu unutmuyor. Belleğimize kalıcı bilginin yansıması için sadece görme ve işitme gibi beş duyumuz yetmiyor. Sezgi ve duyguların da devreye girmesi gerekiyor. O zaman bilgi kalıcı oluyor. Biz üniversite olarak bunu yapmaya çalıştık. Hibrit Yönetim ve Eğitim Sistemini uygulamaya çalıştık. Eski klasik sistem yerine uygulamanın daha ilk yıldan yapılmasını hedefledik. Tıp öğrencilerimiz deneyimleyerek öğrensin istedik” dedi.

Öğrencilerine çok soru sormalarını ve meraklı olmalarını tavsiye eden Tarhan, Üniversite olarak öğrenen örgüt felsefesini benimsediklerini, öğrencilerin de hocaların da öğrendiğini belirterek, iş birliği, takım çalışması ve iletişimin önemini vurguladı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İskender
İskender - 2 ay Önce

Sizin inancınızla şahsımın inancı farklı olabilir.Ancakbir kaç satır yazmama izin vemediğiniz için sizi Rahman ve Rahim Rabbime havale ediyorum