Rektör Karabulut, Ülkemiz, Avrupa'da Üniversiteye Erişim Konusunda İlk Sırada

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Türkiye’de Yükseköğretim konusu ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin uluslararası proje ve çalışmaları hakkında paylaşımlarda bulundu.

Eğitim 08.02.2021, 20:46 08.02.2021, 22:46
Rektör Karabulut, Ülkemiz, Avrupa'da Üniversiteye Erişim Konusunda İlk Sırada

Erasmus, Beyond Education, Connecting Cultures and Civilizations Programına Katılan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, açılış konuşmasını yaptı. 

Ülkemiz, Avrupa'da Üniversiteye Erişim Konusunda İlk Sırada Yer Alıyor

Rektör Karabulut, Türkiye'nin Yükseköğretim alanında sınırlarını aşan bir kapasiteye ulaştığına dikkat çekerek, "Üniversite sayımız 78 vakıf, 129 devlet üniversitesi ile üst sıralarda yer alırken 8 milyon 400 bine yükseldi. Bu öğrenci sayısıyla ülkemiz, Avrupa'da üniversiteye erişim konusunda ilk sırada yer alıyor. Evet bu üniversitelerden bir tanesi de Malatya Turgut Özal Üniversitesi, üniversitemiz 18 Mayıs 2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan takdirleri ile kurulmuştur.” İfadelerini kullandı 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Türk toplumuna üst düzey ve tam nitelikli mezunlar sağlayarak eğitim, kültür, sosyal, teknolojik ve ekonomik alana önemli katkılar sağladığınıanlatan Rektör Karabulut, Yüksek öğretimde önemli ve öncü bir rol oynamayı, dünya çapında seçkin ortaklıklar kurarak değişim öğrencileriyle eğitim kalitesini ve uluslararası kabul görmüş merkezlerle araştırma projeleri yoluyla araştırma faaliyetlerini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

AB Projeler Ofisinin Erasmus Koordinatörlüğü ve Uluslararası Öğrenci Ofislerini kurduğunu ve faaliyetlerine başladığını ve Devam eden 3 ayrı Erasmus+ KA103 projesine sahip olan üniversitelerinin, 2021-2027 yeni Erasmus+ dönemi için ECHE almaya hak kazandığını belirtti. Bu yıl itibarıyla KA-107 projelerine de dahil olmayı amaçlayan üniversitenin, yakın gelecekte KA2 Projeleri içinde de yer almak için çalışmalar yaptığına dikkat çekti. 

Rektör Karabulut uluslararası işbirliği projelerini arttırmak adına yurt dışında bulunan üniversiteler ve kuruluşlar ile iletişim halinde olduklarını belirterek, “Bu anlamda İspanya, Hırvatistan üniversiteleri ile sahip olduğumuz anlaşmalara, yeni anlaşmalar eklemek üzere İtalya, Polonya, Romanya, Çekya, Almanya ve daha birçok ülkedeki yaklaşık 25 üniversite ile görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. Bunun yanı sıra HORIZON 2020 Programı kapsamında proje başvurumuz bulunmaktadır.” dedi.

Yükseköğretimde uluslararasılaşma, bir kurumun eğitim-öğretim, araştırma–geliştirme ve toplumsal katkı fonksiyonlarına uluslararası ya da kültürlerarası boyut entegre etme süreci olduğunu belirten Rektör Karabulut, Uluslarasılaşma Stratejik Plan, Amaç ve Hedefleri hakkında verdiği bilgide şunları söyledi:

“Erasmus ve ikili değişim programı kapsamında üniversitelerle anlaşmalar gerçekleştirilmesi. Anlaşma yapılması için yurt dışındaki üniversitelerin ziyaret edilmesi. Değişim programlarının tanıtımı amacıyla, öğrencilere ve öğretim elemanlarına yönelik bilgilendirme toplantıları yapılması ve Uluslararası eğitim fuarlara katılımın gerçekleştirilmesini ile işbirliği anlaşmaları kapsamında faaliyet gösterdiğimiz alanlarda uluslararası çalıştay, seminer ve konferans düzenlenmesi, Uluslararası kurum ve kuruluşlarla ortak yükseköğretim faaliyeti gerçekleştirmek üzere iş birliği anlaşması yapılarak uluslararası öğrenci sayısının artırılması ve nitelikli yabancı öğretim üyesi kazandırmayı hedefliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi her türlü uluslararası proje ortaklığı, workshop ve ikili anlaşma için hazırdır. Bu toplantının uluslararası işbirliği açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda programın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” İfadeleri ile sözlerine son verdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)