Alexa

Sağlıkta Kariyer Fırsatı

18 Temmuz’da açıklanacak YKS sonuçlarının ardından bu kez de meslek seçimi ve tercih dönemi maratonu başlıyor. Gençler tercih edeceği bölümlerin kapasitesini ve istihdam alanlarını gerek Türkiye İstatistik Kurumu'ndan gerekse diğer çalışmalardan araştırması gerektiği belirtildi.

Sağlıkta Kariyer Fırsatı

Doğru mesleği ve üniversiteyi seçmek isteyen adayların kafasında "Ya mezun olunca iş bulamazsam" sorusu var. Araştırmalara göre gençler en çok istihdamı yüksek olan bölümleri seçiyor. Ancak, işsizliğin en az olduğu alanlardan biri de sağlık bilimleri. 

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muhsin Öztürk, Habertürk’te yayınlanan eğitim ve gençlik programı Yolun Başındayken’de Dr. Görkem İldaş’ın sorularını yanıtladı. 

Sağlık Bilimleri yüzde 75,4’lük istihdam oranıyla iş bulmada en şanslı meslekler arasında olduğu belirtiliyor. Uzmanlara göre tercih belirlemede istihdam elbette önemli ama tek kriter olmamalıdır. Dekan Yardımcısı Dr Öğr. Üyesi Muhsin Öztürk, bu gerçeğin altını zerek, ‘Kişilerin eğilimleri, çevresi ve kabiliyeti alan seçiminde etkili olmalıdır Yani iş buluyorum diye sağlığı sevmeyen, kandan korkan, edebiyata, kültür sanata düşkün bir gencin sağlık alanını seçmesi çok doğru olmaz‘ dedi.

Beyaz önlüğün önemine dikkat çeken Öztürk, "Beyaz önlük insana bir statü kazandırıyor. O önlük gerek hekimler gerekse diğer sağlık personeli için de heyecan verici bir üniforma oluyor. O beyaz önlüğün altında yapılacak hizmetler, insana verilecek faydalar sağlık personelinde ayrı bir zevk ve tatmin oluşturuyor" dedi.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları bunlardan birisi

Beslenme Ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmet ve Çocuk Gelişimi gibi meslek grupları hakkında da bilgi veren Muhsin Öztürk, Nüfusun arttığı, teknolojinin çok hızlı geliştiği ve bunun beraberinde getirdiği çevre kirliliği gibi bazı riskleri önlemede koruyucu sağlık hizmeti mensuplarının çok önemli ve fonksiyonlu olacağını düşündüğünü belirterek verdiği örnekte; "Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları bunlardan birisi. Diyetisyenler, biz hasta olmadan önce hastalıklarla ilgili önlemleri alabilmeli, hasta olduktan sonra tedavi işi zor. Daha fazla emek, daha fazla acı ağrı ve para ve zaman kaybı ama hasta olmadan önce önlemimizi almamız iyi beslenmemiz, dengeli beslenmemiz, hareket etmemiz ve şehir yaşantısında sedanter yaşantıdan hareketli yaşama geçmemiz gerekiyor ’ dedi. Öztürk’e göre hareketsiz yaşantı obezite, kronik diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklara neden olabiliyor." dedi.

ÖĞRENCİYE STAJ İMKANI

Sağlık Bilimlerinde eğitimin teorik, klinik ve laboratuar olarak 3 aşamadan oluştuğuna dikkat çeken  Öztürk, teorik bilgilerin uygulama ile desteklenmesi gerektiğinin ifade ederek, "İstanbul bu açıdan çok büyük avantaj taşımaktadır. İstanbul'da gerek Kamu Hastaneleri gerekse özel hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları oldukça fazla ve biz bu hastanelerde protokoller yaparak ve öğrencilerimize uygulama şansını temin ediyoruz ve öğrencilerimiz başarılı bir şekilde stajlarını gerçekleştiriyorlar"  dedi.

SAĞLIKTA KARİYER FIRSATLARI

Son yıllarda adı daha önce duyulmamış bölümlere olan ilginin arttığını belirten Muhsin öztürk açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘Gençler tercih edeceği bölümlerin kapasitesini ve istihdam alanlarını gerek Türkiye İstatistik Kurumu'ndan gerekse diğer çalışmalardan araştırmalı. Sağlık alanına girdiğimizde iş bulacağız diye bir garanti yok ancak sağlık alanı ülkemizde genel olarak eleman ihtiyacının fazla olduğu bir alan’ diye konuştu.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 22:41
YORUM EKLE

banner331