Talip Geylan'dan Rehberlik Öğretmenleri İle İlgili Flaş Açıklama

TBMM’de kabul edilen kanun değişikliği ile ‘Rehberlik öğretmenleri; tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilecek.

Eğitim 19.04.2020, 13:28 19.04.2020, 13:43
Talip Geylan'dan Rehberlik Öğretmenleri İle İlgili Flaş Açıklama

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, TBMM’de kabul edilen kanun değişikliği ile ‘Rehberlik öğretmenleri; tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebileceğni, bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamayacağını belirten maddesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Rehber öğretmenlerin diğer meslektaşlarından ayırarak değerlendirmenin kabul edilemeyeceğini belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan “Rehberlik öğretmenlerimizin, izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilmeleri İSTEĞE BAĞLI olmalı ve görevlendirilenlere ek ders ücretleri % 100 artırımlı ödenmelidir.” dedi.

Haklı beklentilerin takipçisi olacağız

Talip Geylan yaptığı açıklamada, “Anayasamızın 10. Maddesi “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” Rehberlik öğretmenlerimizi, diğer meslektaşlarından ayırarak değerlendirmek kabul edilemez. Tabii ki tüm öğretmenlerimiz sorumluluklarının farkındadır ve her daim gereğini yapmaktadırlar. Ancak angarya ve zorlama kabul edilemez." dedi.

Daha önceki dönemlerde, "Rehberlik öğretmenlerimizin, izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilmeleri İSTEĞE BAĞLI olmalı ve görevlendirilenlere ek ders ücretleri % 100 artırımlı ödenmelidir." önerilerini tekrar eden Genel Başkan Geylan, "MEB’in ve Sayın Bakanın bu doğrultuda dile getirilen makul taleplere kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Türk Eğitim-Sen’in, meslektaşlarımızın bu haklı beklentilerinin tercümanı ve her düzeyde takipçisi olacağının bilinmesini istiyoruz.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu