Türk Eğitim Sen, Rezaleti Gözler Önüne Serdi!

TÜRK Eğitim-Sen tarafından noterden onaylatılan liste, mülakat sonuç listesiyle aynı çıktı.

Eğitim 02.08.2017, 23:02 02.08.2017, 23:59
Türk Eğitim Sen, Rezaleti Gözler Önüne Serdi!

Milli Eğitim Bakanlığı, 3-21 temmuz 2017 tarihleri arasında, okul müdürlerinin belli olacağı "Yönetici Adaylarının Sözlü Mülakat" sınavlarını gerçekleştirdi.

Sınavlar başlamadan önce Türk Eğitim Sen İstanbul 9 No'lu Şube Başkanlığı'na bir torpil listesi gönderiliyor. Listeye göre Silivri İlçesi'nde; kimlere torpil yapılacağı, hangi sendikaya bağlı oldukları ve girmedikleri sınavdan alacakları puanlar tek tek yazılıp çiziliyor.

Türk Eğitim-Sen ise sınavlar başlamadan önce Büyükçekmece 5. Noterliğine giderek, torpil listesini Notere onaylatarak kayıt altına aldırılıyor.

BÜYÜK SKANDAL

Türk Eğitim Sen'in sınavlar başlamadan Noter'e onaylattığı liste ile MEB'in kazananlar listesi bire bir aynı çıkıyor.

Onlarca insan sınava giriyor ve heyecanla sonuçları beklerken 24 Temmuz'da sınavda başarılı olanların listesi yayınlanıyor. Hatta puanlar bile aynı! Eğitim Bir-Sen üyelerinin hepsine mülakatlardan 90-100 puan verilerek müdür olmaları sağlanıyor. Böylesi bir açık skandal görülmedi.

Türk Eğitim Sen İstanbul 9.Nolu Şübe Başkanı Enver Demir, basın açıklamasında olayı şöyle anlatıyor. "Milli Eğitim Bakanlığı'nın 3-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiği, yönetici adaylarının sözlü mülakat sonuçlarını " NOTER TASDİKLİ TORPİL " başlığıyla paylaşmıştık. Açıklamamızda, Eğitim Bir -Sen Şube ve İlçe Yöneticilerinin hazırlayarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ilettiği ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince de İl Mülakat Komisyonlarına ulaştırılacağı iddia edilen Silivri ilçesinden mülakatlara girecek olan Okul Müdürlüğü Mülakat sonuçlarını " NOTER ONAYLI TORPİL " Listesiyle karşılaştırarak yayınlamıştık.

Noter onaylı torpilin ikinci perdesinde de Müdür Yardımcıları olduğununu belirtenDemir; "Ekli listede görüldüğü gibi Silivri ilçesinden Müdür Yardımcılığı için başvuru yapan 74 kişiden 11 i sınava girmemiş. İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplu sonuçları yayınlama cesareti gösteremediğinden kendi imkanlarımız la mülakat puanlarını tespit ettiğimiz 50 kişinin 36 sı Eğitim Bir Sen üyesi 14 ü diğer sendikalara üye ve sendikasızdır." ifadelerini kullandı.

ÖNCEDEN SONUÇLARI BELLİ OLAN MÜLAKATLAR

Mülakatlardan önce notere onaylattıkları torpil belgesiyle mülakat sonuçlarının bire bir çıkması bir rezalet olarak değerlendirildi.

Demir; "Bu listeler şunun göstergesidir. 15 yıldır, FETÖ nün Devlet içinde oluşturduğu PDY'ye ( Paralel Devlet Yapılanması ) benzer işleri şimdi sendika adı altında başka paralel yapılar gerçekleştiriyor. Yönetici adayı belirlemelerinde adrese teslim iş yapılıyor. İl mülakat komisyonunu yaptığı bu işe " yönetici mülakatı " değil " Adamımı seçme tiyatrosu " demek gerekir. Ötekileştiren, ayrıştıran, dışlayan zihniyete yazıklar olsun!" dedi

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu