Üniversite Tercih sürecinde aileler ne yapmalı?

Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, Üniversite adayları kadar anne-babalar da bilinçli davranması gerektiğini söyledi.

Eğitim 17.07.2019, 15:29
Üniversite Tercih sürecinde aileler ne yapmalı?

Üniversite ve meslek seçiminde öğrencilerin yanı sıra aileler nasıl davranmalı? Üniversite tercihinde ebeveynler hangi yolu izlemelidir? Aileler, tüm imkânlarını seferber ettikleri kaygılı, zorlu ve yorucu bir dönemde hangi yolu izlemelidir?

Anne ve babalar çocuklarının eğitim ve yaşam şartlarını güçlendirmek, sağlıklı-mutlu gelecekler yaratabilmek için uzun yıllardır yaptıkları yatırımların karşılıklarını almak istemektedir. Hepsinden önemlisi çocuklarını hep başarılı ve hep en önde görme telaşındalar ancak yaşamda başarı kadar başarısızlık da söz konusu olmaktadır.

Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, çocuklarının hayatlarının seçimini yapacakları bu dönemde sağlıklı bir tercih süreci için ailelere de düşen önemli sorumluluklar olduğunu vurgulayarak önemli konulara dikkat çekti.

AİLELER DENGECİ OLMALIDIR

Eğitmen-Rehberlik Koordinatörü Murat Acet yaptığı açıklamada; “Tercih sürecinde yüksek başarı beklentisi ve çevre baskısı içinde sıkışan gençleri ulaşılabilir hedeflere yönlendirmeye gayret etmek, herkes bir şeyler yapabilir düşüncesiyle onları kısır çekişmelere ve kıyaslamalara kurban etmemek gerekir” diye konuştu.

Böylesi zor süreçlerde duygusal davranmanın beklenenin aksine sonuçlar doğurabileceğini belirten Acet, “Yaşamın doğal akışının dışına çıkarak tercih dönemini bir ölüm kalım meselesi haline getirmenin kimseye yararı olmayacaktır. Aksine gereğinden fazla anlam, değer yüklenen bir tercih süreci, büyük ihtimalle duygusal, aceleci ve yanlış kararlarla son bulacaktır” dedi.

ÖDÜL CEZA

Çocuklar için başvurulan ödül-ceza mekanizmasının da eğitim-öğretimin her kademesinde olduğu gibi tercih sürecinde de yaşandığını ifade eden Murat Acet, “Bu olmasa iyi olurdu dediğimiz bir durum. “İyi bir üniversiteye yerleşirsen tatile gidebilirsin” ya da “Ancak x bölümü kazanırsan sana istediğini alırım” ifadeleriyle, seçeneklerin daraltıldığı hatta şartlara bağlandığı böylesine bir anlayış sadece tercih dönemi değil öğrencilerin yaşamlarının sonraki aşamaları için de olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Acet, “Tercih döneminde gençleri belli kararlar almaları için zorlamak ya da ben karışmıyorum anlayışıyla tek başlarına bırakmak, onların endişelerini arttırmaktan hatta bile bile hata yapmalarına yol açmaktan öteye geçmeyecektir” dedi.

TAKIM RUHU

Tercih sürecinde ailelerin unutmaması gereken en temel noktanın başarının bir takım oyunu olduğu ve iş birliğine dayandığı gerçeği olduğunu belirten Murat Acet, “Aileler bu takım ruhunu hem kendilerine hem de çocuklarına hissettirmeliler. Böylesi dönemlerde gençlerin, bir seçim yapma duygusunun yaşattığı yoğun ve karmaşık baskıyı tek başına yüklenmesi zor olacaktır. Eğitim ve geleceği hakkında ailelerinden alacakları fikir ve deneyimler, karar verme sürecini kolaylaştırmanın yanında onlara büyük bir zenginlik katacak ve kendilerine olan güvenini arttıracaktır” dedi.

Yorumlar (0)