Üniversiteyi Kazanamayan Adayların Şansı Devam Ediyor

Ek yerleştirmenin bu yıl üniversite sınavına giren ama yerleşemeyen tüm öğrenciler için ikinci bir şans zamanı devam ediyor.

Eğitim 17.09.2020, 21:07 17.09.2020, 22:07
Üniversiteyi Kazanamayan Adayların Şansı Devam Ediyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu yayımlandı. Adaylar, bugünden itibaren 23 Eylül'e kadar tercih yapabilecek.

Ek yerleştirmenin bu yıl üniversite sınavına giren ama yerleşemeyen tüm öğrenciler için ikinci bir şans zamanı olduğunu belirten Teknoloji ve İnsan Kolejleri (TİNK) Kurucusu Zeynep Dereli “Unutmayın bu ikinci şans sizin son şansınız değil. O nedenle ya yerleşemezsem ya yine açıkta kalırsam gibi düşüncelere odaklanmayın. Önce kendinize odaklanın. Ne istiyorsunuz? Hangi bölümde okumak istiyorsunuz? Neye ilginiz, kabiliyetiniz, beceriniz, yatkınlığınız var? Sizi ne mutlu ediyor? Bu soruların cevabı sizi doğru tercihe götürecektir. Çünkü ben şuna inanıyorum insan bir şeyi severek, isteyerek ve ilgi duyarak yapıyorsa o zaman başarılı oluyor. Çünkü o zaman mutlu oluyor” dedi.

Dereli, “Geçmişin moda meslekleri bu dönem anılmıyor bile. Bugünün moda mesleklerinin de gelecekte var olacağı şüpheli. O halde değişmeyen tek şey insanın kendini mutlu ettiği alanlarda başarılı olacağı gerçeği. Bu düşünce ve bilinçle tercihlerini yapmalarını tavsiye ediyorum. Herkes için en iyi, en kabul edilir, en popüler olan bölümleri değil, kendileri için en iyi olan bölümleri tercih etmeliler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Hanife Aydın 2 yıl önce
Kızım sağlık lisesi mezunu ikin cı üniversite sinavınıda hazanamadı malum korona vardı puanları düsük ama girebilirmi üniversiteye tercih yapmadi zaten hic puan düsük diye.