Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nedir?

"Genellikle ‘başlamak’ çalışmanın en çok zorlanılan kısmıdır. " ifadelerini kullanan Psikolog Asena Begüm Zengin, Başarı kısaca belirlenen amaçlara belli bir zaman dilimi içerisinde ulaşmak olduğunu belirterek, Zamanı doğru yönetebilmek plan ile mümkün olduğunu yazdı.

Eğitim 19.02.2021, 22:40 20.02.2021, 22:50
Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nedir?

Psikolog Asena Begüm Zengin, Verimli Ders Çalışma Teknikleri konusuyla ilgili önemli bilgiler verdi. "Verimli Ders Çalışma Teknikleri" başlığı altında yeni yazısında, Zamanı Doğru Yönetebilme ve Planlama, Motivasyon, Öğrenme Süreçleri ve Kodlama, Bilgileri Tekrarlama, Bilgileri Düzenleme - Şema Oluşturma,  Öğrenme ve Sınav Koşullarının Benzer Olması gibi konularla ilgili bilgi verdi.

Başarının kısaca belirlenen amaçlara belli bir zaman dilimi içerisinde ulaşmak olduğunu belirten Zengin, bunun ‘etkili çalışmak’ amaçlarını belirlemeyi, bu amaçlara yönelik planlamalar yapmayı ve bu doğrultuda zamanı verimli kullanmayı gerektirdiğini ifade ederek, "Başarı için, çalışmanın önemi ve gerekliliği herkes tarafından kabul edilmektedir. Ancak çok çalışmak her zaman etkili ve verimli çalışmak anlamına gelmemektedir. Genellikle ‘başlamak’ çalışmanın en çok zorlanılan kısmıdır. Bitirilmesi gereken bütün konular gözümüze aşılamayacak bir dağ gibi görünebilir. Parçalara bölerek adım adım ilerlemek işimizi kolaylaştıracaktır. Zamanı doğru yönetebilmek plan ile mümkündür. Planlar sadece çalışma zamanının değil dinlenme, eğlenme zamanlarının da belirlenmesini sağlar. Plana bağlı kalmak başlarda zor gelse de bir süre sonra zamanın ne kadar verimli kullanıldığı gözlemlenecektir." dedi.

Çalışma ortamının uygun şekilde düzenlenmesi ve dikkat dağıtıcı durumların ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Psikolog Bagüm Zengin, "Dikkatin uzun süre sürdürülmesi zorlaştığından ara vererek çalışmak önerilmektedir. Konudan uzaklaştığınızı başka düşüncelere daldığınızı fark ederseniz öncelikle bu düşünceleri ertelemeyi, zihninizden uzaklaştırmayı deneyin. Eğer bunu başaramıyorsanız kısa bir ara vererek düşünceyi tamamlayıp çalışmanıza tekrar odaklanmalısınız. Etkin dinlemeyi arttırmalı, düşünerek ve konu hakkında sorular sorarak aktif bir dinleme sağlamalısınız. Not tutmak da dikkati sürdürmeye ve aktif dinlemeye katkı sağlamaktadır." dedi.

Başardığınızı görmek motivasyon kaynağınız olabilir

Genellikle çalışmaya başlamadan önce motive olunması gerektiği düşünüldüğünü, Bu düşünce erteleme davranışına sebep olabileceğini belirten Zengin, "Motive olmayı beklemek zaman kaybettirdiği gibi, her zaman ders çalışmaya motive olmak mümkün olmayabilir. Bu sebeple, çalışmaya başlamak için beklemek yerine kendimizi biraz zorlamamız gerekir. Başlarda zorlansanız da sonrasında bir şeyler başardığınızı görmek motivasyon kaynağınız olabilir. Bunun yanı sıra ulaşmanız gereken bir hedef belirlemek çalışma motivasyonunuzu artırmaya yardımcı olacaktır." dedi.

‘Geri getirme ipucu’

Öğrenme bilgiyi algılama, kodlama (hafızaya alma) ve geri getirme (hatırlama) süreçlerini içerdiğini ifade eden Psikolog Asena Begüm Zengin şunları söyledi: "Bilgiler farklı yollarla belleğe alınabilir, bunlardan bazıları diğerlerinden daha etkilidir. İnsan zihninde daha ayrıntılı ve zengin bağlantılar yaratan bilgiler daha iyi hatırlanır. Bu bağlantılar ‘geri getirme ipucu’ işlevi görür ve hatırlamayı kolaylaştırır. Bu sebeple ders çalışırken kodlamayı güçlendirecek ve geri getirmeyi kolaylaştıracak bazı noktalara değineceğim. Bunların birer öneri olarak değerlendirilmesi gerektiği, farklı çalışma tarzlarının olabileceği, farklı kişiler ve konular için farklı yöntemlerin yararlı olabileceği unutulmamalıdır. Bilgiyi, anlamını düşünmeden ve diğer bilgilerle bağlantı kurmadan tekrarlamak bilgilerin uzun süre saklanması için etkili bir yöntem değildir. Örneğin, telefonumuza gelen bir kodu işlem süresince tekrarlayarak aklımızda tutabilir, 5 dakika sonra hatırlamayız. Üzerine düşünerek ve bildiklerimizle ilişki kurarak yapılan özümleyici tekrarlama ise bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılmasında ve gerektiğinde hatırlanmasında etkilidir. Tekrarladığımız bir bilgi ile ilgili görsel imgeler oluşturmak, kendimiz ile arasında ilişki kurmak da bu bilgiyi hatırlamaya çalıştığımızda bizlere ‘geri getirme ipuçları’ sunar. Araştırmalara göre geri getirme ipuçları, kişinin kendisi oluşturduğunda daha etkili olmaktadır." Yazıının devamı şöyle...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Reyhan 3 ay önce
Yazılarınızı çok beğeniyorum hocam elinize, bilginize sağlık