Alexa

YGS öncesi tedbir...

ÖSYM Başkanı Demir, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın huzur ve güven içerisinde gerçekleştirilmesi için her türlü tedbirin alındığını bildirdi.

YGS öncesi tedbir...
banner327
ÖSYM Başkanı Ali Demir, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın  (YGS) huzur ve güven içerisinde gerçekleştirilmesi için her türlü tedbirin alındığını bildirdi. 

YGS gibi 2 milyondan fazla adayın katılacağı sınavın sabahında, nüfus cüzdanını kaybeden bazı adaylar olabildiğini anımsatan Demir, bu adayların da sınava girebilmesi için ÖSYM'nin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma yaptığını ifade etti. 

Demir, YGS'nin yapılacağı 23 Mart Pazar günü sabah saat 07.00'den 10.00'a kadar il ve ilçelerdeki nüfus müdürlüklerinin açık tutulacağını, böylece kimliğini kaybeden adayların nüfus cüzdanlarını edinebilmelerine imkan sağlandığını bildirdi.

YGS'nin yerel seçimlerden önceki Pazar günü yani 23 Mart'ta yapılması dolayısıyla, adayların sınavda sükunet içinde sorularını cevaplayabilmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yazı yazdıklarını hatırlatan Demir, YSK ile işbirliği yaparak tüm il ve ilçelerdeki seçim mitinglerinin sınav sonrasına alınması için gerekli girişimlerde bulunulduğunu kaydetti.

​Demokrasinin olmazsa olmazları arasında bulunan seçimlerin bütün belediye başkan adayları kadar siyasi partiler için de önemli olduğunu dile getiren Demir, "Seçim çalışmaları seçim gününe yakın yoğunlaşacaktır. Bu konuda temas kurduğumuz tüm siyasi parti ilgilileri sınav saatlerinde adaylarımızı rahatsız edecek her türlü gürültüden kaçınacaklarını açıkça beyan etti. Bilindiği gibi 298 sayılı Kanun gereği o zaman diliminde düzenleme yapma yetkisi İlçe Seçim Kurullarındadır. YSK kararı gereği de İlçe Seçim Kurullarının gerekli uyarıları yapacağını düşünüyoruz" dedi.

Demir, sınava gösterilen saygı ve duyarlılıkları nedeniyle ilgili tüm kişi, parti ve kuruluşlara teşekkür etti. 

-MEB'den öğretmenler için hatırlatma istedik

YGS'de yaklaşık 300 bin kişinin görev alacağını belirten Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kişiler, sınav salonlarındaki salon başkanı ve gözetmenden, sınav binalarında güvenliği sağlayan emniyet görevlilerimize kadar geniş bir alanda çalışıyor. Bu kadar çok görevlinin, adaylar, anne babaları ve tüm Türkiye için çok önemli olan bu sınavda, zamanında ve tüm sorumluluklarını yerine getirecek biçimde görev alması şart. Bunun temini için ÖSYM'nin sınav görevlileri bakımından en büyük paydaşı olan Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak sınavda görev alacak olan öğretmenlerin, sınavda görev almaya sevk edilmesi, görevlerine zamanında gelmeleri ve sınav görevlerini sınavın hassasiyetine uygun olarak yapmaları için hatırlatma yapılmasını talep ettik."

-Olağan dışı bir durum yok

Bakanlığın da bu talebi bütün ciddiyeti ve hassasiyetiyle yerine getirdiğini aktaran Demir, "Şu an için olağan dışı bir durum yok. Olacağını da düşünmüyorum. Biz ÖSYM olarak, sınavın hazırlanması aşamasından sınav evrağının basılmasına, salonlara gönderilip sınav sonrasında geri getirilmesine ve sonuçların açıklanmasına kadar geçen her çalışmayı adım adım planladık ve eksiksiz uygulamaktayız. Sınavın huzur ve güven içerisinde gerçekleştirilmesi için her türlü tedbir alınmıştır" diye konuştu. 

YGS’de sınav huzurunu bozacak, sınavın hak ve adalet ilkelerini tesis edecek biçimde gerçekleştirilmesini engelleyecek, hiç bir durumun söz konusu olmadığına işaret eden Demir, tüm adaylardan ve ailelerinden sınavın huzur ve güven içinde geçeceğinden emin olmalarını ve sadece ÖSYM sitesinde yapılan duyurulara ve bilgilere itibar etmelerini istedi. 

Adayların kendileri için çok önemli olan bu sınavda herhangi bir endişeye kapılmamasını isteyen Demir, şunları kaydetti:

"Sınava, 20 günden daha kısa bir süre kaldı. Adayların ve tüm kamuoyunun şunu bilmesini isterim ki bu sınavın huzur ve güven içinde geçmesi için gerekli olan tüm tedbirler alınmıştır. Adayların, sadece sınava odaklanmalarını ve sınava giren tüm adaylar gibi kendilerinin desadece hak ettiklerini alacaklarından emin olmalarını istiyorum. Önümüzdeki 20 gün boyunca sınav hakkında ileri sürülecek olası her türden bilgiyi, haber niteliği taşıyan iddiayı sadece ÖSYM'nin internet adresinde yer alan duyuru ve açıklamlalarla teyit etmeleri aksi takdirde önemsememelerini rica ediyorum."

Medya kuruluşlarından da bu konuda duyarlı olmalarını ve bu tür haberlerin adaylar üzerindeki etkilerini düşünmelerini  isteyen Demir, tüm adaylara sınavda ve hayatta başarılar diledi. 


Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 17:59
YORUM EKLE