YKS tercih sonuçları

YKS tercih sonuçları erişime açıldı. Adaylar yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM sitesinden öğrenebilecek.

Eğitim 26.08.2020, 18:23 26.08.2020, 21:46
YKS tercih sonuçları

YKS tercih sonuçları açıklandı yoğunluktan dolayı ÖSYM'nin sitesi açılmıyor. ÖSYM'nin çöktüğü yolunda sosyal medya hesaplarından açıklamalar bulunuyor. Ancak YKS tercih sonuçlarını görmek isteyen adayların ÖSYM sitesine akın etmesiyle, yoğunluktan kaynaklanan geçici bir sıkıntı olduğu belirtildi.

YKS tercih sonuçları ÖSYM sayfasında erişime açılmasıyla birlikte heyecanla bugünü bekleyen Adaylar siteye akın etti. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebiliyor.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitterden yaptığı açıklamada YKS tercih sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanacağını duyurmuştu. YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu bulunuyor.

  • a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  • b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  • c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  • d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  • e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.
Yorumlar (0)