1.8 Milyon Kişilik Yeni İş Potansiyeli

Nihal Temur, geleceğin iş dünyasına kendinizi ve insanlığı hazırlamak gerektiğini söyledi.

Ekonomi 23.08.2021, 15:25 23.08.2021, 15:24
1.8 Milyon Kişilik Yeni İş Potansiyeli

Nihal Temur, Önümüzdeki 10 sene içerisinde temel ve fiziki becerilere olan ihtiyaç düşüş gösterecekken yüksek bilişsel, sosyal ve teknolojik becerilere olan talebin artacağını belirtti.

Türkiye’de 2030 senesine kadar 3,1 milyon kişi için yeni iş, toplamda da 36,4 milyon kişilik çalışma gücüne ihtiyaç duyulacağının altını çizen Accessland’in kurucusu Nihal Temur, artık her iş için ciddi bir rekabeti olduğunu, eskiden ikinci bir dil bilmek bile sizi öne çıkarırken şu anda sosyal ve teknolojik yetenekler insanları rekabette ayırt eden özellik haline geldiğini belirtti.

Son 10 yılda farklı ve yeni iş kolları ortaya çıktı

Son 10 senede onlarca yeni iş kolunun ortaya çıktığına işaret eden Temur, IOT uzmanı, robot koordinasyon uzmanı, akıllı şehir uzmanı, e-spor koçu ve sayabilecek daha onlarca yeni iş hayatımıza girdiğini belirterek, İş dünyasında yaşanan değişikliklere vurgu yaptı.

Dünya genelinde yaklaşık 1,1 milyar serbest meslek çalışanı olduğuna değinen Nihal Temur, son olarak değerlendirmelerini şu şekilde tamamladı:

“Dünya nüfusunun yaklaşık %35’i serbest meslek yapmakta ve bu kitlenin %75’i şu anki düzenlerinden asla vazgeçmek istemediklerini belirtiyor. Bu durum net bir şekilde gösteriyor ki artık bireyler kurumlardan bağımsız bir şekilde özgürce kendi işlerini yapmak istiyorlar. Fortune 500 listesinde bulunan her 3 şirketten 1 tanesi işlerini dışardan halletmek üzere serbest meslek hizmetleri veren sitelere yöneliyor. Bu sayede çok daha geniş yelpaze de hizmet sağlayıcı ile buluşuyorlar, coğrafi sınırlarını ortadan kaldırıyorlar ve aynı zamanda maliyetlerini de ciddi anlamda düşürüyorlar.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)