Alexa

2018 Halka Arz Yılı Olacak

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasasında Gündem’in yeni sayısında, halka arzların sektöre etkisini değerlendirdi.

2018 Halka Arz Yılı Olacak

TSPB Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasasında Gündem dergisinin yeni sayısında, önümüzdeki dönemde yapılacak halka arzların sermaye piyasaları için önemine dair görüşlerini paylaştı: “Sermaye piyasalarının ana işlevinin tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi, başka bir deyişle tasarruf sahiplerinden girişimcilere aktarılmasıdır. Bu amaca yönelik çeşitli yöntemler kullanıyor olsak da en yayın ve etkili yöntemin pay halka arzları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, halka arz her zaman olmuyor. Pay piyasalarında fiyatların öyle bir seviyeye gelmesi gerekiyor ki, artan talebin yeni arzlarla karşılanması gerekiyor. Fiyat seviyesi ve arz-talep dengesizliğinin geldiği bu aşama, “halka arz penceresi”nin de açılığı anlamına geliyor. Borsa İstanbul pay piyasasında fiyatların yükselmesi ülkemizde de halka arzların önünü açmaya başlıyor. Halen Sermaye Piyasası Kurulu’ndan halka arz izni almış, 2 şirket bulunuyor ve bunların toplam değerinin 64,2 milyon TL civarında olduğu hesaplanıyor. Bunlara ek olarak 4 büyük şirketin de halka arz için başvuru yapması bekleniyor. Yılbaşından bu yana yapılan 4 halka arz ile toplam 3 milyar TL büyüklüğe ulaşılmışken, Şubat ayının başında gerçekleştiren 2 kurumun halka arzlarının büyüklüğü 2,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu açıdan bakıldığında 2018 halka arz yılı olacak gibi görünüyor.”

Gösterge’nin Kış 2018 Sayısı Yayımlandı

TSPB tarafından hazırlanan Gösterge dergisinin Kış 2018 sayısı yayımlandı. Bu sayıda TSPB tarafından aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinden derlenen 2017 yılının ilk dokuz ayına ait faaliyet ve finansal verilerine ilişkin incelemelere yer verildi. Üç ayda bir yayımlanan Gösterge yayınının bu sayısında, “Avrupa Birliğinde Alternatif Yatırım Fonları”, “Avustralya’da Özel Emeklilik Sistemi”, “Dünyada Menkul Kıymetleştirme”, “MiFID II ve Etkileri” başlıklı makaleler yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 11:27
YORUM EKLE