2021 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücret zammı merak ediliyor. Asgari ücret zammı toplantısı Türk-İş'in ev sahipliğinde gerçekleşti. TÜİK, 2021 asgari ücret önerisini duyurdu. Peki Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Ekonomi 22.12.2020, 22:36 22.12.2020, 23:29
2021 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücret ne kadar olacak? Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret zammının ne kadar olacağı merakla bekleniyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerin bir araya geldiği toplantıda TÜİK, 2021 asgari ücret önerisinde bulundu. Asgari ücretin 2 bin 792 lira olmasını öneren TÜİK, 3. toplantısını gerçekleştirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamındaki üçüncü toplantısını Türk-İş'in ev sahipliğinde çevrim içi yaptı.

Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Türk-İş görüş ve taleplerini sunarken, heyette yer alan asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin problemlerini dile getirdi.

DÖRDÜNCÜ TOPLANTI

Bu arada komisyonun dördüncü ve son toplantısını gelecek hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapacağı öğrenildi.

Asgari ücrette 2021 yılı talepleri

HAK-İŞ

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Asgari ücretin beklentilerine ve ülke gerçeklerine denk düşecek bir şekilde artırılması gerektiğini, HAK-İŞ olarak, asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanması gerektiğini düşündüğünü söyleyerek, "Asgari ücret belirlenirken yıl sonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir. Asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz.” dedi.

TİSK

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)  Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etmesini istedi. Ayrıca, ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilmesini, İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ucret belirlenmesini her zamankinden daha önemli olduğunun altını çizdi.

DİSK asgari ücret önerisi

2021 yılı asgari ücret talebini net 3 bin 800 lira olarak açıkladı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, açıklamasında asgari ücretteki vergi yükünün de kaldırılması gerektiğini söyledi.

TÜRK-İŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ise öneriyi önce işveren ve hükümetin getirmesini isteyerek, "Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna 'evet' deriz" dedi.

Yorumlar (0)