Alexa

3600 Ek gösterge son durum Nedir?

Emekli ve memurların gündem maddeleri arasında ilk sıralarda 3600 ek gösterge düzenlemesi geliyor. Memur maaşlarında yüzde 20 oranında zam beklenirken, polis, hemşire ve öğretmen ve memurların merakla beklediği 3600 ek gösterge son dakika haberleri araştırılıyor.

3600 Ek gösterge son durum Nedir?

3600 ek gösterge düzenlemesi takip ediliyor. En çok araştırılan konular başında yer alan “3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?” soruya cevap aranıyor.

TBMM’nin ilk gündem maddeleri arasında yer alan 300 gösterge emekli ve memur maaşlarında büyük oranda iyileşme sağlayacak. 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

Beklenen TBMM çalışmaları başladı.

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğrenim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600’dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Sendikalar, 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsamasını istese polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri yükseltilecek. Dolayısıyla 1.2 milyon öğretmen, 280 bin polis, 115 bin hemşire ve 125 bin din görevlisi olmak üzere; 1.6 milyon memur bu düzenlemeden yararlanacak. Emeklilikte alınacak ikramiye ve maaşa yüzde 20 artış olarak yansıyacak.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 21:34
YORUM EKLE