5 Milyon EYT’li Mağdur

Emeklilikte yaşa takılanların 'EYT' 2021 yılı bütçesinde de unutulduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada mağduriyetleri dile getirdi.

Ekonomi 19.12.2020, 21:45
5 Milyon EYT’li Mağdur

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, emeklilikte yaşa takılanların 2021 yılı bütçesinde de unutulduğunu söyleyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İkinci kez EYT’lilerin mağduriyetinin giderilmesi için hazırladığı teklifin bir an önce mecliste görüşülmesi istedi.

Prim ve gün olarak belirlenen sürelerini doldurdukları halde, 1999 yılında çıkarılan ve 2006 yılında da Ak Parti iktidarı tarafından genişletilen yasal düzenlemeyle emekli olabilme yaşları kademeli olarak 65’e çıkarılan 5 milyonu yakın EYT’linin mağduriyetini yeniden Meclis gündemine taşıdı.

2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanların yine unutulduğunu belirterek, “Emeklilikte yaşa takılanlar ilk seçimde onları unutanları sandıkta gereken dersi verecektir” dedi.

Pandemide işten çıkarılan işçilerin iş bulamadığı için açlığa mahkûm edildiğini kaydeden Ömer Fethi Gürer, “ Bu zulümdür, kabul edilemez. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları çözülmeli, milyonlarca insanın mağduriyeti sona erdirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Sayıları 5 milyonu bulan ve yıllardır mağdur edilen EYT’lilerin, prim ve gün sayılarını doldurmaları halinde, yaş sınırına bakılmaksızın emekli olmalarını öngören bir Kanun Teklifi TBMM başkanlığında bulunduğunu hatırlatan Gürer, “İşsiz kalıp iş bulamayan binlerce gün ve primini ödeyip emekliliği hak ettiği halde emekli olamayanlar bir an önce haklarının verilmesi istiyorlar. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan bu sorunun çözülmesi noktasında mağdurların sesini duymuyor. AKP’nin bu tavrı nedeniyle milyonlarca kişi mağdur durumda. Kanun teklifimiz görüşülüp kabul edilse bu mağduriyet ortadan kalkar” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)