ABD Türkiye'ye Yaptırım Uygulayacak mı?

Türkiye'ye ABD yaptırımlarıyla ilgili basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunanHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merkez bankası faiz indirim kararını değerlendirdi.

Ekonomi 30.07.2019, 17:11
ABD Türkiye'ye Yaptırım Uygulayacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gazete ve televizyonların ekonomi müdürleri ile bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, Bankaların kredi faizlerindeki indirimleri için bu haftayı işaret etti. Bu konuda kamu bankalarının somut adımlar atacağını söyledi.

ABD'nin yaptırım süreci sorusunu değerlendiren Bakan Albayrak, "daha pozitif bir sürece girdik" ifadelerini kullandı. Enflasyondaki düşüş eğilimine değinerek, "Enflasyonda 2019 yılını hedeflerin altında kapatacağız." şeklinde konuşan Bakan Albayrak, Ekonomideki performansın yılın ikinci yarısında daha pozitif olacağını belirtti. 

2020 yılında enflasyon ve büyümenin çok daha iyi olacağını açıklayan Aylbayrak, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde, Bankaların kredi faizlerindeki indirimleri için bu haftayı işaret ederek bu konuda kamu bankalarının somut adımlar atacağını söyledi.

Berat Albayrak, vergi sisteminde dönüşüm sağlayacak Vergi Reformu Paketi'nin sonbaharda hazır olacağını belirtti.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından bazı önemli bölümler şöyle:

Kamu olarak borçluluk sıkıntımız yok. Türkiye ilk kez yıllık cari fazla verecek. Türkiye bu yıl pozitif büyüyecek.

Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları

2020 yılı güzel haberlere gebe. Türkiye oyun değiştirici konuma gelecek.

Türkiye'ye yabancı ilgisi

Mayıs-Haziran'da Türkiye'ye 10 milyar dolarlık yabancı girişi var. Türkiye'ye yatırım yapan kazandı.

Kıdem tazminatı reformu

Bu adımı Türkiye atmak zorunda.

Yorumlar (0)