Altcoin Nedir? [Bitcoin'in Akarabası mı?)

Bitcoin, altcoin derken kafalar allak-bullak oldu. Yeni terimler, yeni kelimeler ve bir takım tanımlarla sözlükler alt üst oldu. Bitcoin nedir? veya altcoin nedir? google'de kafayı yiyecek?

Ekonomi 18.12.2017, 19:27
Altcoin Nedir? [Bitcoin'in Akarabası mı?)

Bitcoin daha çok bir mübadele aracı olarak kullanılıyor. her geçen gün yaygınlaşıyor ve değer kazanıyor. Bitcoin oturmamış bir sistemdir. Bitcoin ile ilgili ciddi anlamda spekülasyonlar da yapılıyor yapılmaktadır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoinin “sanal para” olarak bilinmektedir. Bunun özü; ’block chain’ dediğimiz bir sistemdir. Bitcoin bunun bir tanesi ve en değerlisidir. Bitcoin, kısaca şifrelenmiş bir kod dizinidir. Son zamanlarda bu alana olan ilginin artması ile birlikte bitcoin şifreleri artmış ve bu işle ilgili donanımlar üretilmeye başlanmıştır. Bitcoin dünyasına olan ilginin artması ile birlikte aşağıda da anlatılacağı gibi farklı bitcoin türevlerinin de üremesine yol açmıştır.

Altcoin Nedir?

2017 yılında değerini yaklaşık olarak % 8 bin artıran Litecoin’in kurucusu Charlie Lee'dir. Litecoin’in değerinin 2018 yılı sonunda yaklaşık 300 dolar seviyesinde kalmasını istediğini söyledi.

Farklı bir algoritma yapısına sahip bulunan yeni şifrelenmiş birimlere "Altcoin" denmektedir. Buda bitcoin benzeri/türevi şifrelenmiş para birimleridir. Gündemde 200’den fazla altcoin bulunmaktadır. Bitcoin exchange sitelerinde bunlara oldukça ilgi vardır.

Gündemde en çok tercih edilen altcoin algoritmaları;

Sha-256
SCRYPT
Keccak
Quark

Ipo/Shares


Sha-256 şifreleme türüdür. Bitcoin’in kullanmış olduğu şifreleme algoritmasıdır. 2. Büyük Şifrelenmiş para birimi olarak kabul edilen Litecoin ise Scrypt şifreleme algoritmasını kullanmaktadır.

Keccak algoritması Maxcoin ile ünlenmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Maxcoin, CPU tabanlı sistemler için öncelikli olarak gelişmiş ve ekran kartı ile çalışan mining programlarıyla kazançlı bir coin'dir.

Altcoin’ler büyük bir hızla değerlenirken 2017’nin en umut verici altcoin’leri hangileridir?

Wings [WINGS], Gnosis [GNO] , Zcash [ZEC], Golem [GNT], Stratis [STRAT]
 

Yorumlar (0)