Altın Fiyatları Neden Yükselir? (Neye dikkat Etmelidir)

İnsanların merak ettiği bir husustur: Altın fiyatları neden yükselir. Altın fiyatını yükselten faktörler nelerdir? insanlar yatırım yaparken nelere dikkat etmelidir?

Ekonomi 15.11.2017, 11:48 15.11.2017, 12:26
Altın Fiyatları Neden Yükselir?  (Neye dikkat Etmelidir)

Bir çok altın alıp-satan insanlar altın fiyatlarındaki dalgalanmaları arz ve talep olarak değerlendirmektedir. Bir şeye talebin artması demek onun kıymetinin artmasına ve böylelikle de fiyatının yükselmesi demektir. Ancak belli bir yükselişten sonra talep durmakta insanlar beklemeye çekilmektedir. Altına talep olmadığında ise bir müddet sonra Altın fiyatlara düşüşe geçmektedir.

Altın fiyatının artmasının nedenlerinden birisi de küresel gelişmelerdir. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİR?

Küresel jeopolitik risklerin artış göstermesi,  likiditenin artması, enflasyon oranlarının yükselmesi, reel faiz oranlarının düşüş göstermesi altın fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır. Diğer taraftan, Piyasalara güvenin azalması, ülkelerarası gerginlik, doğal afetler, alım gücünün düşmesi, büyük bankaların ekonomik krize girmeleri ve kredi piyasasında krizlerin yaşanması da  altına olan talebi etkilemekte ciddi bir şekilde yükselmesine neden olmaktadır.

Türkiye'de genel olarak altının revaçta olduğu dönemler vardır. Genelde ülkemizde düğün dönemlerinde altına olan talep artmaktadır. Bu taleple birlikte fiyatlar arttığı yönünde bir anlayış sözkonusudur.Aslında bunun çok büyük bir etkisi bulunmamaktadır. Aslı olarak, altın piyasasını etkileyen en önemli faktör; Uluslar arası fonlardır. Türk Parasının dolara göre durumu, Euro’nun dolara göre durumu altın fiyatlarının değişimine sebep olmaktadır. 

Dolar kurunun düşüşe geçtiği dönemlerde büyük ihtimalle altın yükselişe geçiyor demektir. Ekonomik veriler, borsalar, kuruluşların raporları, ülke ekonomileri ve istikrarları bozulduğunda, veriler kötü geldiğinde insanlar kağıttan ziyade değerli metallere yatırım yapmaktadır. Ulusal borsalar düştükçe altına yönelim olur ve altın fiyatları artar.

Diğer taraftan altın fiyatlarına doğrudan etki eden en büyük neden kısaltılması FED olan Amerika Merkez Bankası’dır. Fed’den gelen açıklamalar altını büyük ölçüde etkilemektedir. 

İnsanlar yatırım yaparken bu hususara dikkat etmeli ve altına yatırım yaparken bunlara da dikkat etmelidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)