Altın Nasıl Satın Alınır? Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Altın, en fazla kazandıran yatırım araçlarından birisidir. Güvenli bir yatırım olarak bilinen altın tarihlerden bu güne hep önemli olmuştur. Peki, Altında alım satım nasıl yapılır? altın fiyatları ülkelere göre illere göre değişim gösterir mi? Altın fiyatları yükselir mi düşer mi?

Ekonomi 22.09.2021, 10:45
Altın Nasıl Satın Alınır? Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Altın fiyatları insanlar tarafından merak ediliyor. Özellikle yatırım yapmak isteyen insanlar yatırım yapabileceği ve daha çok kazandıracak yatırım araçlarını araştırıyor. Özellikle altını gücenli bir yatırım aracı olarak görenler gelecekle ilgili birikimini, yatırımını altınla yapıyor. Her ay kazandıklarından ayırdıkları bir bütçeyi altına yatıran insanlar Altın fiyatlarını, iniş ve çıkışlarını da takip ediyor. Peki, altın nasıl satın alınır, nereden alınır? Altın fiyatları nereden öğrenilir, altın alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Altın nasıl nereden satın alınır?

Türkiye'de altın yatırımı yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği yöntemlerden birisi kuyumculardan altın satın almak, ikincisi ise bankalar üzerinden altın hesabı oluşturarak altın satın almaktadır. ikisi arasında fiyat bakımından küçük farklılıklar bulunur.

Bankalardan Altın Satınalmak

Bankalar, fiziksel olarak altın sunmaktadır. Kuyumcu veya sarraf ile karşılaştırıldığında çok hızlı alış satış yapabilme imkanı vardır. Bankalar anlık yükselişlerde ve düşüşlerde yatırımcılara büyük avantaj sağlar. Bu yöntem kısa vadelerde işlem yapan birçok yatırımcı tarafından tercih edilir.

Kuyumculardan Altın Satın Almak

Kuyumcu aracılığıyla altın almak istediğinizde kuyumcular tarafından sizlere fiziki olarak altın sunulmaktadır. Aldığınız altınları hem yatırım olarak değerlendirebilir hem de hediyelik olarak kullanabilirsiniz. Banka ile kıyaslandığında fiziki olarak altın satın aldığınız için aradaki makas daha yüksek olabilir. Genellikle uzun vadede yatırım yapanlar ve yastık altı olarak değerlendiren kişiler tarafından tercih edilir. Bu yüzden fiyat farkı kabul edilebilir seviyede görülür.

Altın fiyatları dünyanın her yerinde anlık olarak değişkenlik göstermektedir. Altın kuru üzerinde yaşanan değişiklikler birçok etkene bağlı bulunmaktadır. Bundan dolayı altın satın almadan önce mutlaka güncel rakamlar üzerinden göre altın hesaplama işlemlerini yapmalıdır.

Altın fiyatları nasıl öğrenilir? (Altın ne kadar, kaç para?)


Altın fiyatları illere göre değişiklik gösterir mi?

İstanbul'da kuyumcuların merkezi olarak bilinen Kapalı Çarşı gibi benzeri yerler; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Şanlıurfa, Gaziantep, Kocaeli ve Mersin gibi büyükşehirlerde de bulunur. Anlık kur değişiklikleri ve kuyumcular arasındaki çok ufak fiyat farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda asıl değişikliklerin il değişikliklerinden ziyade diğer etkenlerden kaynaklandığı gözlemlenmektedir.

Altının Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Altın tüm dünyada işlem gören finansal bir varlıktır. Altın fiyatı yerel olarak belirlenmez. Altın fiyatları dünyada New York, Londra ve Tokyo borsalarında belirlenmektedir. Altın fiyatları ons olarak belirlenir. 1 ons 31.1 gram altına tekabül etmektedir. Tüm dünyada altın fiyatları sürekli değişmektedir. Bunun nedeni dünyadaki gelişmelerin altın fiyatlarını etkilmesinden kaynaklanmaktadır. Uluslararası piyasalarda altının değeri ABD doları ($) ile ifade edilir. Buna bağlı olarak doların değerinin düşmesi veya yükselmesi altın fiyatları üzerinde etkilidir.

Ülkeler Arasında Altın Fiyatı Değişir mi?

Tüm ülkelerde altın fiyatlarının aynı olmaz. Altın fiyatlarının değişiklik göstermesinde fiziksel nakliye bedelleri, depolama, ülkenin vergi politikaları, yerel para biriminin ABD Doları karşısındaki konumu gibi farklı unsurlar etki etmektedir. Altın, tıpkı ham petrol gibi ulusal piyasalarda değerlenir veya değer kaybeder. Ham petrol fiyatları çoğu ülkede hemen hemen aynıdır, ancak ulaşım ve depolama bedelleri alıcıdan alıcıya göre değiştiği için ufak fiyat farkları söz konusudur. Altın fiyatları her ülkede farklılık gösterir. Altının çok üretildiği, yurtdışına ihraç eden konumdaki ülkelerde altın fiyatları haliyle ucuz olacaktır. Bu ülkelerden satın alınan ucuz altını, altının pahalı olduğu ülkelere getirip satarak yüksek miktarda kâr elde edilebilir. Ancak kar etmek niyetiyle kilolarca altınla elinizi kolunuzu sallayarak yurtdışına çıkmanız mümkün gözükmüyor. Uçak ve vize masrafları ile kârın ne kadarı gerçekten kâr sayılır iyi bakmalıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)