Altının Dünyamızda ki Yeri Nedir?

Altın Tarihin bütün dönemlerinde çok kıymetli bir maden olarak hep ön planda yerini aldı. Altın bu günde tüm dünyada kıymetini korumaktadır. Peki, Altın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ekonomi 22.09.2021, 23:32 22.09.2021, 00:54
Altının Dünyamızda ki Yeri Nedir?

Tarihin ilk yıllarından beri insanların tercih ettikleri önemli bir değer olan altın, bugünde değerini korumakta ve bütün dünya ekonomisi buna göre şekillenmektedir. Küresel Kriz ve yatırımcıların güvenilir yatırım limanları araması altının tekrardan gözde emtia olmasını sağlamıştır.

Altın , yaklaşık 7000 yıl boyunca insanların hayatının önemli bir parçasıdır. Endüstriyel, yatırım, mücevher veya merkez bankası rezervlerini oluşturan altının keşfi ve kullanımı insanlık tarihi için çok önemli bir ekonomik ve tarihi bir olaydır. Peki, Altın nedir, nerelerde kullanılır? Altının özellikleri nelerdir? 

Altın Nedir?

Altın doğada serbest olarak bulunan ve kolay işlenebilen bir elementtir. Dünya üzerinde en kıymetli metal olarak bilinmektedir. Özellikle parlak sarı görünümü ile vazgeçilemezdir. Yıllardır farklı şekillerde kullanılan altın bugün çoğunlukla yatırım amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca günlük yaşamda da her alanda kullanılmaktadır.

Altın Nerelerde Kullanılır

Kıymetli madenler sınıfında olan altın sadece yatırım amaçlı veya hediyelik kullanımı dışında endüstriyel alanda da bir çok kullanım alanına sahiptir.

  • Elektrik ve Elektronik Sanayi: Altın elektrik iletkenliği gümüş ve bakır madenlerinden sonra en yüksek olan elementtir. 
  • Uzay ve havacılık: Altın gümüş, platin ve paladyum gibi alaşımlarla beraber uzay sanayinde; uzay elbiselerinin astronot başlıklarının yapımında kullanılmaktadır. 
  • Kuyumculuk Sektörü: Altın, mücevher takı kullanımında vazgeçilmez bir madendir. 
  • İnşaat Sektörü: Altın uzay sanayide olduğu gibi inşaat sektöründe de yansıtma özelliği ile yüzeyin ısı alışverişini önemli ölçüde azaltmaktadır. 
  • Tıp Sektörü: Dayanıklılığı nedeniyle altın kaplama diş ve dolgu yapımında tıp sektöründe altın kullanılmaktadır.
  • Tekstil Sektörü: Moda tasarımcıları tarafından özel koleksiyonlarda kumaş işleme ve ip olarak kullanıldığı gibi yine zenginlik göstergesi olarak kıyafetlerde de kullanılmaktadır.
  • Kaplama ve Süsleme Sanatları: Altın, işlenebilirliği ve yumuşaklığı nedeniyle çeşitli eşyalarında kaplamasında da kullanılmaktadır.
  • Yatırım Aracı: Altın küresel ekonomilerde özellikle en güvenilir yatırım aracı olarak görülmektedir. 
  • Yiyecek ve İçecek Sektörü: Dünyada farklı mutfak kültürlerinde altın parçaları yiyeceklerde süsleme aracı olarak kullanılır. 

ALTIN MADENCİLİGİ

Altının piyasaya arzının büyük çoğunluğu madenler sayesinde yapılır. Dünyada altın bulunan 19.400 adet bölge vardır. Bu madenlerden sadece  400 tanesi aktiftir. Şu anki üretimin %40’ı Güney Afrika, Rusya,  ABD  ve Avustralya’da yapılmaktadır. Son on yılın 2 yılında üretilen altın miktarı Orta Çağ’da 1000 yılda çıkarılan altın miktarına eşittir. 1 ton kayadan ortalama 1 gr altın çıkarılmaktadır.

ALTIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Çok değerli olan altın, hırsızların, dolandırıcıların, kalpazanların da dikkatini çekmekte iştahlarını kabartmaktadır. Hal böyle olunca altın alırken dikkatli olunması gerekiyor. Sahte altını anlamanın en önemli yöntemleri arasında damga yöntemi geliyor. Gerçek altının üzerinde bir tane damga bulunur. Bu damga altının gerçek olduğunu dile getirir. Bu şekilde kolayca damga yöntemi ile altının sahte ya da gerçek olup olmadığına anlaşılmaktadır. Bu şekilde ayar damgası ve sertifika damgası tam olarak bu damganın üzerinde yazmaktadır.

Altını alırken sahte olup olmadığınızı anlama yöntemleri arasında birde ses yöntemi vardır. Altını aldıktan sonra sert bir zemine doğru yavaşça bırakın. Gerçek altın sesinde tok bir ses bulunmaktadır. Eğer altını attığınızda ses çok tiz ve ince çıkıyorsa bu altın kesinlikle sahtedir. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)