Asgari Ücret Belli Oldu mu? Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayının ilk haftasında 4 toplantı yaptıktan sonra ay sonunda nihai kararını açıklayacak.

Ekonomi 20.11.2021, 22:19
Asgari Ücret Belli Oldu mu? Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş Asgari Ücret ne kadar olacak merak ediyor. Son zamanlarda artan enflasyon asgari ücret zammı ile birlikte sürpriz gelişmeler bekleniyor. AK Parti hükümet kanadından yapılan açıklamalara göre enflasyonun altında zam olmayacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 19.31 olarak açıklandı. Açıklanan bu rakamın üstüne yüzde 6-7  refah payının eklenmesi bekleniyor. Böylece asgari ücret zammın en az yüzde 25 olacağı ifade edilirkenzammın yüzde 30-35'e kadar yükselebileceği belirtiliyor. Yüzde 25'lik zamma göre, 2022 yılında brüt asgari ücretin 4.471 TL'ye net asgari ücret ise 3.532 TL'ye çıkması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücretle İlgili Ne Söylemişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, dar gelirlilerin üzerindeki yükün hafifletileceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranlı zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleyeceğiz." demişti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)