Asgari Ücret Ne Kadar Oldu, Asgari Ücrette Son Durum Nedir?

Asgari ücretli çalışanların odaklandığı takriben 30 Milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret ile ilgili gelişleyer devam ediyor. Peki asgari ücret ile ilgili son durum nedir? Asgari ücret ne kadar oldu?

Ekonomi 07.12.2021, 19:54 07.12.2021, 22:48
Asgari Ücret Ne Kadar Oldu, Asgari Ücrette Son Durum Nedir?

Asgari ücretli çalışanların odaklandığı takriben 30 Milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret ile ilgili gelişleyer devam ediyor. Peki asgari ücret ile ilgili son durum nedir? Asgari ücret ne kadar oldu?

Asgari ücret ile ilgili gelişmeler merak ediliyor. Milyonlarca insanın pür dikkat beklediği "asgari ücretle ilgili karar çıktı mı? Asgari ücret belli oldu mu? asgari ücret ne kadar olacak veya asgari ücret ne kadar oldu" soruları cevap arıyor.

1 Aralık'ta gerçekleşen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantıları 7 milyon kişi tarafından takip ediliyor. 30 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücretli ilgili görüşmeler devam ederken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını bugün yaptı. 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00'da yapılması beklenen son toplantı ardından Asgari ücret 2022 maaşları belli olacak. 

Bugün gerçekleştirilen Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetini Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TİSK), işçi heyetini ise Türk-İş temsil ediyor. 

Türk-İş Bakanı Ergun Atalay yaptığı açıklamada,  istedikleri rakamı Bakan Bilgin'e ilettiklerini belirtti. Genel olarak 30-35-40 oranında arttığını, güncel asgari ücretle 15 gün geçinmenin zor olduğunu belirten Atalay, toplumun tüm kesimlerinin fikir beyan ettiğini belirtti.

ASGARİ ÜCRET YÜZDE 30'U GEÇECEK

Asgari ücret zammına bir de refah payı eklenince oranın yüzde 30'u geçmesi bekleniyor. Vergi desteğiyle daha da artacağı ifade ediliyor.
Türk-İş sendikası yüzde 36.2'lik yeniden değerlenme oranın üzerinde bir zam bekliyor. Türk-İş Bakanı Ergun Atalay toplantı öncesi gündeme ilişkin açıklamalar yaptığı açıklamada, istedikleri rakamı Bakan Bilgin'e ilettiklerini, toplumun da beklentisinin yüksek olduğunu söyledi. Fiyatların genel olarak 30-35-40 oranında arttığını, güncel asgari ücretle 15 gün geçinmenin zor olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yüksek Asgari Ücret Sözü

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yüksek asgari ücret sözü verirken 2022 zammına yönelik beklentiler yüzde 30'u geçti. Kasım ayı enflasyonu ve 5 aylık 10.48'lik oran asgari ücretteki pazarlıkları da değiştirdi. Enflasyonun üzerinde ve refah payı ile birlikte yapılacak hesaplamalarda artış oranı yüzde 30'u geçecek. Vergi destekleriyle rakam daha da yükselebilecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)