Asgari Ücret Zammı Belli oldu mu?

Asgari ücretle çalışan milyonlarca insan asgari ücretin ne kadar zamlanacağını bekliyor. 2021 asgari ücret zammı ne kadar olacak? sorusuna cevap arayan asgari ücretlilerin gözü kulağı yeni gelecek zamlara çevrildi.

Ekonomi 22.09.2020, 14:22 27.09.2020, 03:03
Asgari Ücret Zammı Belli oldu mu?

Asgari ücretle çalışan milyonlarca insan 2021 asgari ücret zammı ne kadar olacağını merak ediyor. Asgari ücretle çalışanların merakla beklediği Ocak 2021 asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Peki, asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? Asgari ücret ne zaman belirlenir?

Her yılın son ayında yapılacak zam için komisyon toplanarak yeni yılda asgari ücret zammı tespit eder. 2020 yılında asgari ücret net tutarı 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak tespit edilmişti.. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan heyet, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı için asgari ücreti belirlemişti. Asgari ücret hangi iş kolunda çalışırsa çalışsın işçinin alacağı en az fiyattır. Diğen yandan, Asgari ücretle çalışan bir işçi haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz. Bu da haftada 6 gün çalıştırılan bir işçinin günde ortalama 7,5 saat çalıştırılabildiği anlamına gelmektedir. Her durumda işçiye haftada bir gün zorunlu olarak izin verilmek durumundadır. Belirlenen saatten fazla çalıştırılması durumunda işçiye çalıştırıldığı fazla zaman dilimi mesai olarak ödenmek zorundadır. 

Bakan Selçuk, daha önce yaptığı açıklamada,Asgari ücret zammının yıl sonuna doğru belirleneceğini,belirterek, "Asgari ücret aslında devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi. Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, 'İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz.' diyerek,"Öyle bir kampanya sürdürüyorlar ki, 'Bu fabrikalar çalışmasın, istediğimiz asgari ücreti belirleyelim.' Bu çark dönecek arkadaş... Bizim sözümüz ne? Asgari ücrete işçimizi ezdirmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık