Asya, Sermayenin Sadece Alıcısı Değil, Kaynağı Haline Geldi

Pandemi süreci devam ederken dünya ekonomisinin geleceği ile ilgi tartışmalar devam ediyor.

Ekonomi 07.02.2021, 18:36
Asya, Sermayenin Sadece Alıcısı Değil, Kaynağı Haline Geldi

Pandemi süreci devam ederken dünya ekonomisinin geleceği ile ilgi tartışmalar devam ediyor. Özellikle Çin’in ve Asya ekonomilerinin Dünya ekonomisinin geleceğinde nasıl rol oynayacağını konunun uzmanı; Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Stratejisti Sayın Esen Ermiş Ertürk ile konuştuk.Esen hanım “Çin, 2028 yılına kadar dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD'yi geçecek”

Bu başlık benim değil Dünya Ekonomik forumunda konuşulan ve Centre for Economics and Business Research tarafından yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir başlık diyerek konuyu özetleyerek başladı.

“Çalışma, büyük ölçüde COVID-19 ve ülkenin tepkisi nedeniyle Çin'in daha önce tahmin edilenden beş yıl önce en üst sırada yer alacağını tahmin ediyor. Ayrıca Çin'in "pandemiyi becerikli bir şekilde yönetmesi ve sıkı karantina uygulamalarının bunda rolü büyük.

Başkan Donald Trump'ın ticaret savaşına direndikten sonra Çin, Asya ve Avrupa'daki ekonomik bağları derinleştiriyor ve bir sonraki büyüme aşamasına güç vermek için iç tüketimi arttırma stratejisi uyguluyor.

Çin, 2021-25 arasında yıllık ortalama %5,7 ekonomik büyüme ve 2026-30 arasında yılda %4,5 büyüme öngörülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri 2021'de salgın sonrası güçlü bir toparlanma yaşayacak olsa da büyümesi 2022 ile 2024 arasında yılda %1,9'a ve ardından %1,6'ya düşecek.

Japonya, 2030'ların başına Hindistan tarafından geçilene kadar dolar bazında dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olarak kalacak ve Almanya'yı dördüncü sıradan beşinci sıraya indirecek. Şu anda en büyük beşinci ekonomi olan Birleşik Krallık, 2024'te altıncı sıraya kayacak. Bununla birlikte, 2021'de Avrupa Birliği pazarından çıkışından kaynaklanan ekonomik sorunlara rağmen, İngiltere'nin giderek daha önemli hale gelen dijital ekonomideki liderliğinin de yardımıyla, dolar cinsinden İngiliz GSYH’sinin 2035 yılına kadar Fransa'nın %23 üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Enflasyon Sorunu

Ayrıca, pandeminin küresel ekonomi üzerindeki etkisinin daha yavaş büyümede değil, daha yüksek enflasyonda ortaya çıkması muhtemel.

COVID-19 krizine verdikleri tepkiyi finanse etmek için büyük miktarda borçlanan hükümetler için bir zorluk teşkil eden "2020'lerin ortasında faiz oranlarının yükseldiği bir ekonomik döngü mevcut. 

Asya, Sermayenin Sadece Alıcısı Değil, Kaynağı Haline Geldi.

Çin ülkesinde virüsü kontrol başarısına devam ederse, pandemi Çin'in küresel ekonomideki konumunu sağlamlaştırmasına neden olacak gibi görünüyor. ABD ve Avrupalı ​​şirketler, "ülkenin pandemi sonrası dünyada tek büyük büyüme kaynağı olma potansiyeli" nedeniyle Çin'e daha fazla odaklanacak gibi görünüyor. Çin’in salgın sonrası dünyada artan rolü ve dünyanın geri kalanı arasında Pekin ile nasıl ilişki kurulacağı konusundaki tartışmanın aciliyeti giderek artıyor.”

Ekonomik ve siyasi ilişkilerin hızla geliştiği Türkiye ile Çin arasında önemli bir adım daha atılarak Türk ve Çinli hukukçuların katılımıyla Türk- Çin Hukuk Derneği kuruldu. Çin-Türk Hukukçular Derneği, yatırımcılara hem Türkiye hem de Çin’de hukuki destek sunacak. Dernek, Türkiye’de veya Çin’de ister turist ister girişimci ister başka nedenle bulunan Çinli veya Türk herhangi bir konuda sorun yaşadığında problemin hukuki çözümü için yardım sağlayacak. AYRICA Son dönemde Çin merkezli şirketler akıllı telefon üretimi için Türkiye’yi tercih ediyor.” dedi. Esen Ermiş Ertürk ’e verdiği bilgiler için teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumlar (0)