Avrupa Birliği'ne 19 bin ton et için başvurduk

Ülkemizin coğrafi konumuna ve iklimsel yapısına baktığımızda ülke olarak tarım ülkesi olmamız gerekir ama gerçek bu mu?

Ekonomi 18.01.2016, 21:00
Avrupa Birliği'ne 19 bin ton et için başvurduk
Ülkemizin coğrafi konumuna ve iklimsel yapısına baktığımızda ülke olarak tarım ülkesi olmamız gerekir ama gerçek bu mu? Gerçek bu değil elbette.

Türkiye'nin tarım politikasında ki yanlışlık malesef et ihraç edeceğimiz yerde ithalatına zorlamaktadır.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarıyla ilgili olarak spekülatif hareketlerle şu anda düzenli giden piyasayı bozmaya kimsenin hakkının olmadığını söyledi. Çelik, “Avrupa Birliği'nden (AB) 19 bin ton et alımı için lisans başvurusunu gerçekleştirdik. 10 bin ton civarında da Bosna'dan alımla ilgili süreci başlatmış bulunuyoruz. İhtiyaç durumuna göre bunları değerlendirme imkanımız var” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, süt sanayicileri ve süt üreticileri ile makamında görüştü. Türkiye’deki sütün arzı ve pazar sorunlarında yaşanan hususları enine boyuna değerlendirdiklerini belirten Bakan Çelik, süt ile ilgili karar aşamasına geldiklerini ve yayınlayacakları tebliğ ile nihai şeklini alacağını söyledi.

Tebliğ ile ilgili sanayi boyutunun tamamlandığını ve üretici boyutunun da tamamlanacağını dile getiren Çelik, Sanayici ve üreticiyi bir araya getirip tebliğ ile ilgili büyük ihtimalle yarın bir açıklama yapacaklarını söyledi.


Yorumlar (0)