Ayçiçek yağı ithalatında önemli gelişme!

Ayçiçek yağı ithalatında önemli gelişmeleri olurkin Türk firmalar Rus üreticilerle bir araya gelecek.

Ekonomi 11.03.2022, 16:04 11.03.2022, 16:07
Ayçiçek yağı ithalatında önemli gelişme!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Türkiye’de ayçiçek yağı ithalatını sekteye uğratırken iç pazarda yaşanan fiyat artışlarına çözüm yolları aranıyor. Rus Agro Trade firmasının da önemli girişimleriyle Rusya’dan 24 bin ton Ayçiçek yağı taşıyan gemi dün itibariyle ülkeye giriş yaptı.

Sektörün oyun kurucularından Rus Agro Trade Yönetim Kurulu Başkanı Halil As, son günlerde yaşanan ayçiçek yağı krizine ilişkin önemli bir adım atacaklarını belirterek, önümüzdeki günlerde sektörün önemli Rus üreticileriyle bir araya geleceklerini söyledi.

Rusya’dan Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine tarımsal ürünler ihracatında önemli aktör olan Rus Agro Trade Yönetim Kurulu Başkanı Halil As, “Rusya'nın Yeisk Limanı'ndan çıkan 6 bin 99 ton yüklü 4 gemi toplamda 24 bin ton ayçiçek yağı ülkemize giriş yaptı ve İskenderun Limanı’nda yükü boşaltacak.  Bu sevkiyatta olduğu gibi bundan sonraki ihtiyaçlarda da ülkemizin ve devletimizin yanındayız. Yine önümüzdeki günlerde Rusya’nın önde gelen buğday ve yağ ihracatçılarıyla bir araya  geleceğiz. Olası sorunlarda hızlıca ülkemize ürünleri tedarik edebileceğiz” diye konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)