Bakan Ağbal Açıkladı: Bunların Hepsi İnternetten Yapılacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bütün işlemleri A’dan Z’ye eksiksiz bir şekilde interaktif vergi dairesi ortamına taşıyoruz" dedi.

Ekonomi 28.02.2018, 13:12
Bakan Ağbal Açıkladı: Bunların Hepsi İnternetten Yapılacak

Maliye Bakanı Ağbal, 29. Vergi Haftası kapsamında gerçekleştirilen İnteraktif Vergi Dairesi tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, Şubat ayının son haftasının 29 yıldır vergi haftası olarak kutlandığını belirterek, “Vergi haftaları bizim açımızdan önemlidir. Maliye Bakanlığının Gelir İdaresi Başkanlığının temel varlık sebebi anayasayla korunan kanunlarla korunan vergileri tam ve doğru şekilde ve mükellefin vergiye gönüllü uyumunu sağlayacak şekilde toplamaktır. 16 yıldır AK Parti hükümetleri olarak bir taraftan vergiyi toplarken vergide adalet ilkesine çok büyük önem veriyoruz” dedi.

Son 16 yıldır Türkiye ekonomisinin, kamu maliyesinin güçlü olduğuna belirten Ağbal, "Türkiye’nin 2010 yılı sonrası bütçe açıklarına baktığımız zaman yüzde 1’ler civarı. Bugün Türkiye’nin kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 28’ler seviyesinde. Biz işlerimizi doğru yapıyoruz. Bir taraftan bütçe disiplinine dikkat ediyoruz diğer taraftan vatandaşın üzerindeki vergi yüklerini aşağı çekiyoruz diğer taraftan da topladığımız vergileri en doğru yerlerde kullanıyoruz. Türkiye’nin en önemli olumlu göstergelerinden bir tanesi olan kamu maliyesi göstergeleri önümüzdeki yıllarda da güçlü olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

“BU YILIN SONUNA KADAR VERGİ DAİRESİNDE YAPILACAK BÜTÜN İŞLEMLERİ İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ ORTAMINA TAŞIYORUZ”

İnteraktif vergi dairesi çalışmalarıyla ilgili konuşan Naci Ağbal, “Kendimize bir hedef koyduk. Vatandaşımız vergiyle ilgili hiçbir işlem için vergi dairesine gitmek zorunda kalmasın. İster dilekçe vermek, ister sicil sorgulama olsun, ister beyannamesiyle ilgili iade talebi olsun, ne olursa olsun asla vergi dairesine gitmeden bütün başvurularını elektronik ortamda yapabilsin. Bunu yaparken de vergi dairesi adeta kendi elindeki laptopta olsun, cep telefonunda olsun, vergi dairesi adeta önünde olsun. Bu fikirle yola çıktık. Geçen sene bu çalışmalara başladık. Şu an itibariyle vergi dairesine gidilerek yapılan bütün işlemleri tek tek sıraladık. Her birisiyle ilgili interaktif vergi dairesi uygulamasına girmesini sağlamak için donanım yazılım yatırımları nedir onları belirledik. Bu yatırımları yaptık. Bugün uygulamaya başladık. Bugünden itibaren artık vergi dairesiyle ilgili işlemleri tamamen interaktif bir şekilde yapma imkanı getirdik. Hedefimiz şu, bu yılın sonuna kadar vergi dairesinde yapılacak bütün işlemleri A’dan Z’ye eksiksiz bir şekilde interaktif vergi dairesi ortamına taşıyoruz” dedi.

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)