Bakandan Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Bundan sonra asgari ücretlinin gelir vergisi dilimine girme gibi bir sorunu olmayacak" dedi.

Ekonomi 07.04.2018, 16:45
Bakandan Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Mamak Necmettin Erbakan Kongre Merkezinde düzenlenen AK Parti Ankara Mart Ayı İl Danışma Meclisi Toplantısında  "7.4 yıllık büyüme oranımız. Şimdi bunun üzerinden de spekülasyonlar, algı çalışmaları yapılıyor. Bunların hiçbiri doğru gerekçeler doğru bilgilerle yapılmıyor. İstihdam dostu bir büyüme performansı ortaya konulmuştur. Geleceğe yönelik olarak büyüme performansının süreceğine ilişkin altında çok derin bilgiler söz konusudur. 1.5 milyon kişiye istihdam sağlamışız. Dengeli, kapsayıcı, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sürecinden Türkiye geçmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

"ESKİ HÜKÜMLÜ KARDEŞLERİMİZLE İLGİLİ SÜREÇTE PAZAR GÜNÜNDEN İTİBAREN ZATEN BAŞLANMIŞTI HALA BU TARTIŞILIYOR" 

Sarıeroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Eski hükümlü kardeşlerimizle ilgili Meclis kürsüsünden bir sürü şey söylediler. Artık bütün söyleyenleri tek tek aramak zorunda kaldım. Gündemi de takip etmiyorlar, yapılan düzenlemeleri de takip etmiyorlar. Belki de bunu bilinçli olarak yapıyorlar. Ortaya bir şey atıp tartışılsın sonrasını beni ilgilendirmez şeklinde bir anlayış söz konusu ana muhalefette maalesef. Eski hükümlü kardeşlerimizle ilgili geçtiğimiz hafta Cumartesi günü yönetmeliğimizi çıkarmıştık. İçişleri Bakanımız da tüm belediyelerimize yazıları gönderdi. Eski hükümlü kardeşlerimizle ilgili süreçte pazar gününden itibaren zaten başlanmıştı hala bu tartışılıyor. Biz süreçlerimizi başlattık. Bu süreçler işliyor. Taşeron konusunda teknik olarak taşeron tanımı neyse bunun gereğini biz yerine getirdik. 900 bin çalışan kardeşimize dokunan bu kadar geniş kitlenin kamuya geçişinin sağlandığı aynı anda başka bir model uygulanmamıştır. Bu süreci de 145 bin çalışanla birlikte 81 ilimizde yürüttük. 145 bin kamu görevlisi kardeşimiz 90 gündür büyük çaba sarf ediyor."

GÜVENLİK SORUŞTURMALARIYLA ALAKALI SPEKÜLASYONLAR 

Güvenlik soruşturmalarıyla alakalı olarak spekülasyonların yapıldığını söyleyen Sarıeroğlu, "Sağlık Bakanlığında 148 bin kişinin kadroya geçişi sağlandı. Güvenlik soruşturmasıyla alakalı 81 ilimizde tüm hastaneler, ağız diş sağlığı merkezleri, poliklinikler hepsini kapsadığında sadece 572 kişi güvenlik soruşturması nedeniyle sürecin dışında kalmış. Gençlik ve Spor Bakanlığı 35 bin kişi geçmiş sadece 6 kişi tüm Türkiye’de güvenlik soruşturması nedeniyle dışarıda kalmış. Tunceli Belediyesi 140 kişi değerlendirmeye alınmış, sadece 5 kişi güvenlik soruşturması nedeniyle bu süreçten faydalanamamış. Burada da yine kara propaganda yapılıyor. Aramadığım ana muhalefet içerisindeki belediye herhalde kalmadı. Sadece Cuma günü 100’ün üzerinde telefon görüşmesi yapmışız. Daha sağlıklı olarak sürecin yürütülmesiyle alakalı" şeklinde konuştu. 

Ücretlerle alakalı bugüne kadar teşvik uygulamalarının sadece asgari ücret üzerinden verildiğini bu dönemde bunda da yeni bir farklılaşmaya gidildiğine dikkat çeken Sarıeroğlu, "Prime esas kazanç üzerinden teşvik uygulamalarını yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ücret seviyelerinin yükselmesine katkı sağlayacak argümanları oluşturun şeklinde bizlere talimatları var. Bu bağlamda 5 bin 412 TL’ye kadar maaş alanların prim vergi desteğini biz bu dönemde karşılaşmış olacağız" dedi. 

AK Parti olarak Ankara’da 77 milyarlık yatırım yaptıklarını vurgulayan Sarıeroğlu, Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla Sincan-Kayaş Başkentray’ın açılışını gerçekleştireceklerini bildirdi. Sarıeroğlu, bunun 1 milyar 127 milyon TL’lik bir yatırım olduğunu ve günde 520 bin vatandaşın bu yatırımdan yararlanacağını ifade etti. 

Sarıeroğlu, "2019’a AK Parti olarak biz hazırız. 2019’a Ankara olarak da hazır olduğumuza inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)