Alexa

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğlu; Memurlar Zor Döneme Giriyor

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU bir basın açıklaması yaparak; % 0.86 olarak açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranı ile Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan % 5’lik artışın yaklaşık yarısının geri alındığını söyledi.

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğlu; Memurlar Zor Döneme Giriyor

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU bir basın açıklaması yaparak; % 0.86 olarak açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranı ile Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan % 5’lik artışın yaklaşık yarısının geri alındığını söyledi.

UZUNOĞLU, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Müdahale edildiğinden ve ayar verildiğinden emin olduğumuz TÜİK rakamlarına göre Ağustos ayında enflasyon oranı (TÜFE)  % 0.86 artmıştır. 
Temmuz ve Ağustos ayları enflasyon oranları ile birlikte, memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan % 5’lik artışın % 45’’i erimiş bulunmaktadır.

RAKAMLAR NE DİYOR?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar analiz edildiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkmaktadır.
TÜİK’in yaz aylarında 82 milyon vatandaşı vejetaryen sayma alışkanlığını Ağustos ayında da devam ettirdiği anlaşılmaktadır.  Gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı % 0.77 düşmüş gösterilmektedir. Buna rağmen gıda fiyatlarındaki artış yıllık ortalama artışın 6.24 puan üzerindedir. Çarşı pazardaki enflasyonun, resmi rakamlara neden yansımadığını ve nasıl saklandığını merak ediyoruz.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışlara rağmen ulaştırma harcama gurubunda % 1.94 düşüş gösterilmesine de manidar buluyoruz.

ORANLARDA OYNAMA VAR MI?

Ekonomik verilerin baskı altında basına servis edildiği, sorun yaratan yöneticilerin görevden alındığı bir ortamda rakamlara inanılması, ekonomiyi yönetenlere güven duyulması beklenmemelidir.

Her ayın başında zam yapılıp ay sonuna kadar vatandaşa unutturulması, ardından ayar çekilmiş enflasyon rakamlarının servis edilmesi hepimizi bıktırmıştır.
1 Eylülden itibaren geçerli olmak üzere doğalgaza % 14.9 zam yapılmıştır. Temmuz ve Ağustos ayındaki zam yağmuru ve etkileri devam etmektedir.
Ekonomik göstergeleri düzeltmek adına kapalı kapılar ardında sürdürülen “gider azaltıcı” ve “gelir artırıcı” düzenleme çalışmaları, doğrudan veya dolaylı vergiler olarak süratle hepimize yansımaktadır.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN AĞUSTOS 2019 KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ağustos ayı enflasyon oranı kapsamında (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: Bilindiği gibi Temmuz ayında, yılın ikinci yarısı için memur ve emeklilerin aylıklarına toplu sözleşme uyarınca % 5 artış yapılmıştır.
Bu artış uyarınca; 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Temmuz aylığına yapılan 157,53 TL artışın Ağustos ayında 73,77 TL’si erimiştir. Aynı şekilde; 
 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Ağustos ayındaki erime miktarı 79.06 TL, 
7/1 derece ve kadrodaki öğretmenin aylığında Ağustos ayındaki erime miktarı 89.66 TL, 
8/3 derece ve kadrodaki pratisyen doktorun aylığında Ağustos ayındaki erime miktarı 129.29 TL, 
12/3 derece ve kadrodaki hemşirenin aylığında Ağustos ayındaki erime miktarı 86.74 TL, ’ 

1/4 derece ve kadrodaki  mühendisin (büro) aylığında Ağustos ayındaki erime miktarı  137.33 TL’dir.   

MEMURLAR ZOR BİR DÖNEME GİRMEKTEDİR


Eylül ayı ile birlikte 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi başlamaktadır. Eğitim harcamaları, servis ücretleri, özellikle yüksek öğrenim için il dışına gidecek öğrencilerin harcamaları aile bütçelerini sarsmaya devam edecektir. 
Memurların,  % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçilmesiyle  vergi dilimi  kayıpları devam etmektedir.

MEMUR VE EMEKLİLERİ 2 YILI KAYBETTİ

2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşmesi,  tarafların örtülü  anlaşması ile Hakem Kuruluna gönderilmiş, Hakem Kurulu Hükumetin teklifini onaylamıştır. Böylece memur ve emeklilerinin 2 yılı heba edilmiştir. Artık, memur ve emeklileri enflasyon artışından medet beklemektedir.

Memurların heyecanla beklediği başta en düşük memur aylığının yoksulluk sınırına yükseltilmesi ve ikramiye hakkı olmak üzere, refah payı verilmesi ve vergi kayıpları telafi edilmesi, ek gösterge ve katsayı adaletsizliği giderilmesi, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, doğum ve ölüm yardımları, giyecek ve yiyecek yardımları, harcırahlar ve benzeri onlarca konudaki haklı beklentiler 2 yıllık bir süre için rafa kaldırılmıştır.

İki yıllık bir süre için memur ve emeklileri Hükumetin ve enflasyonun  insafına terkedilmiştir.”
 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 10:57
YORUM EKLE