Alexa

BASK Samsun Temsilcisi Uzunoğlu'ndan Enflasyon Oranı Açıklaması

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU bir basın açıklaması yaparak; Temmuz-Eylül dönemindeki 3 aylık enflasyon oranının % 3.24’e ulaştığını, böylece Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan % 5’lik artışın  % 69’unun geri alındığını söyledi.

BASK Samsun Temsilcisi Uzunoğlu'ndan Enflasyon Oranı Açıklaması

SAMSUN KAPSAMHABER - Temmuz - Eylül dönemindeki 3 aylık enflasyon oranının % 3.24’e ulaştığını, böylece Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan % 5’lik artışın  % 69’unun geri alındığını belirten BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU, yaptığı basın açıklamasında, TÜİK tarafından açıklanan rakamlar analiz edildiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıktığını söyledi.

“Yeni Ekonomik Program (2020-2022)’ın açıklanmasından sonra özellikle müdahale edildiğinden ve ayar verildiğinden emin olduğumuz TÜİK rakamlarına göre Eylül ayında enflasyon oranı (TÜFE)  % 0.99 artmıştır.

Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları enflasyon oranları ile birlikte 3 aylık kümülatif artış % 3.24’e ulaşmış, bu durumda memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan % 5’lik artışın % 69’u erimiş bulunmaktadır.

“YENİ EKONOMİK PROGRAM” TALİMAT MI?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar analiz edildiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkmaktadır.

TÜİK’in yaz aylarında 82 milyon vatandaşı vejetaryen sayma alışkanlığını Eylül ayında da devam ettirdiği anlaşılmaktadır.  Gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı % 0.60 düşmüş gösterilmektedir. Buna rağmen gıda fiyatlarındaki artış yıllık ortalama artışın % 5.91 puan üzerindedir.

Çarşı pazardaki enflasyonun, resmi rakamlara neden yansımadığını ve nasıl saklandığını merak ediyoruz.

Yaşanan hayat pahalılığı ile açıklanan enflasyon oranı arasındaki farkın sebeplerini merak ediyoruz.

30 Eylül 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan 2020-2022 dönemi Yeni Ekonomik Programın (YEP) satır aralarındaki talimatların anında yerine getirildiği “gıda enflasyonunu düşürecek tedbirler” yerine “gıda enflasyon oranının düşmüş gösterilmesi” yönteminin tercih edilmesi vatandaşın zekası ile alay etmektir.

Anılan Programın “fiyat istikrarı” için “geçmiş enflasyon” yerine “YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılması”na çok erken başlamıştır. Her ayın başında zam yapılıp ay sonuna kadar vatandaşa unutturulması, ardından ayar çekilmiş enflasyon rakamlarının servis edilmesi hepimizi bıktırmıştır.

1 Eylülden itibaren geçerli olmak üzere doğalgaza % 14.9, 1 Ekim geçerli olmak üzere elektriğe % 14.9 zam yapılmasının, akaryakıt fiyatlarındaki artış ile Temmuz ve Ağustos ayındaki zam yağmurunun etkileri açıklanan enflasyon oranlarına neden yansımamaktadır?

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN EYLÜL 2019 KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyon oranı kapsamında (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

Bilindiği gibi Temmuz ayında, yılın ikinci yarısı için memur ve emeklilerin aylıklarına toplu sözleşme uyarınca % 5 artış yapılmıştır. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı kümülatif enflasyon oranı ise % 3.24’tür.

Bu durumda; 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Temmuz aylığına yapılan 157.53 TL artışın Eylül ayında 108,22 TL’si erimiştir. Aynı şekilde;

9/1 derece/kadrodaki bir memurun aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 115.97 TL,
7/1 derece/kadrodaki öğretmenin aylığında Eylül yındaki erime miktarı 131.52 TL,
8/3 derece/kadrodaki pratisyen doktorun aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 189.66 TL,
12/3 derece/kadrodaki hemşirenin aylığında Eylül  ayındaki erime miktarı  127.24 TL, ’
1/4 derece/kadrodaki mühendisin (büro) aylığında Eylül ayındaki erime miktarı  201.45 TL’dir.  

SONBAHAR: MEMURLARIN KORKULU RÜYASI

Anaokulu ve ilköğretimden yükseköğretime kadar 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi Eylül ayında başlamıştır. Eğitim harcamaları, servis ücretleri, okul giysileri, katkı payları özellikle yükseköğrenim için il dışına gidecek öğrencilerin harcamaları aile bütçelerini sarsmaya devam etmektedir.  

Memurların, % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçilmesiyle vergi dilimi kayıpları da devam etmektedir.

MEMUR VE EMEKLİLERİ 2 YILI KAYBETTİ

2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme sürecindeki danışıklı dövüş sonrasında,  Hakem Kurulunun Hükumetin teklifini onaylaması,  memur ve emeklilerinin 2 yılını heba etmiştir.

Hakem Kurulunun da “YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılması” talimatına uyarak memur ve emeklilerine 2020 yılı için % 8,5 olarak öngörülen enflasyonunda altında % 4 + 4 artışa karar vermiş olması 2020 ve 2021 yıllarında kayıpların artarak devam edeceğinin işaretidir.

2020 yılı için YEP’te öngörülen % 5’lik büyümeden memur ve emeklisine pay verilmediği gibi, yetkili sendikaların talebi de yoktur.

Netice olarak iki yıllık bir süre için memur ve emeklileri Hükumetin ve enflasyonun insafına terkedilmiştir.”

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 11:03
YORUM EKLE