Bayram Uzunoğlu, TÜİK verileri inandırıcı değil!

BASK Samsun il başkanı Bayram Uzunoğlu, Haziran 2020 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; memur ve emeklilerinin 2020 yılının ikinci ayında ısmarlama enflasyona rağmen % 1.75 alacağının doğduğunu açıkladı.

Ekonomi 06.07.2020, 11:10 06.07.2020, 17:05
Bayram Uzunoğlu, TÜİK verileri inandırıcı değil!

Haziran 2020 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle BASK Samsunİl başkanı Bayram Uzunoğlu,basın açıklamasında; memur ve emeklilerinin 2020 yılının ikinci ayında ısmarlama enflasyona rağmen % 1.75 alacağının doğduğunu açıkladı.

TÜİK oranları arasında nasıl kaybedildiğini bir türlü anlayamadıklarını belirten BASK Samsun il Başkanı Bayram UZUNOĞLU, “TÜİK tarafından açıklanan ve inandırıcı bulmadığımız rakamlara göre, Haziran ayında enflasyon (TÜFE) % 1,13 artmıştır. 2020 yılının ilk altı ayındaki kümülatif artış miktarı ise % 5,75 olmuştur. Böylece Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından Ocak ayında memurlara reva görülen % 4’lük sadaka miktarı artışın tamamı erimiş, memur ve emeklileri % 1,75 alacaklı hale gelmiştir. Bu durumda Hakem Kurulu kararı gereği memur ve emeklilerinin maaş ve aylıklarına Temmuz ayında yapılacak artış, % 1.75’llik enflasyon farkı ile birlikte % 5.75 olacaktır." dedi.

TÜİK rakamları incelendiğinde, Ocak ayında, harcama gurubu ağırlığı % 23.29’dan % 22.77’ye düşürülen gıda ve alkolsüz içeceklerdeki enflasyonun Haziran ayında % 1.60 oranına düşürülmesine rağmen, Aralık ayına göre bu harcama gurubundaki artış miktarı (Ocak-Haziran) ise % 10.41 olduğunu söyleyen Uzunoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Enflasyona ayar çekmek için ağırlığı düşürülse bile, memur ve emeklileri ile asgari ücretlilerin, aylıklarının % 35’i ile %50’si arasındaki miktarı sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için gıda harcamalarına ayırmak zorunda oldukları düşünüldüğünde durumun vahameti ortaya çıkmaktadır.

TÜİK verileri inandırıcı değildir, piyasa gerçekleri ve önceki açıklamaları ile örtüşmemektedir.

Nitekim, 6 Mayıs 2020 tarihinde TÜİK tarafından açıklanan “İstatistiklerle Aile: 2020” bülteninde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı % 23.7 ile konut ve kira harcamalarına, %20,3’ünün gıda ve alkolsüz içeceklere , % 18,3’ünün ise ulaştırma harcamalarına ait olduğunu açıklaması ile Haziran ayı enflasyon açıklamasında belirtilen harcama kalemlerinin oranları örtüşmemekte, birbirini tekzip etmektedir.

Nisan ayında yapılan bir kamuoyu araştırmasında ise; vatandaşların % 24’ünün temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, % 48.6’sının ise sadece barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılayabildiğinin tespit edilmesi vatandaşların içinde bulunduğu durumu açıklamak için yeterlidir.

Aynı açıklamada tüm ihtiyaçlarını karşılayabilenlerin oranının % 26 olması manidardır. O % 26 içinde bir tek memur ve memur emeklisi bulunmamaktadır.

Belirtelim ki, nüfusumuzun en yüksek gelire sahip % 20’lik gurubu, toplam mili gelirin % 46,7’sine sahiptir. Memur ve emeklilerinden bu mutlu azınlığın içinde bir tek kişi yoktur.

En düşük gelire sahip % 20’lik gurubun payı ise % 6.1’dir. Bu rakamlar sosyal devletin iflas ettiğini göstermektedir.

TÜİK’TEN VATANDAŞA “DOMATES + PATATES + KABAK DİYETİ”Mİ?

TÜİK’in açıklamasına göre 12 harcama grubundan sadece “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda düşüş görülmektedir. Gıda harcamaları grubunda ise en fazla düşüş gösteren kalemler sarımsak, domates, patates, kuru soğan, yumurta, muz, çilek ve salatalık şeklinde sıralanmaktadır.

TÜİK enflasyonu yine vejetaryen moduna bağlamıştır. 83 milyon vatandaşın vejetaryen beslendiğini sanmaktadır. TÜİK’in 83 milyon vatandaşı “domates + patates + kabak diyeti”ne mahkum etmesi saygısızlıktır.

Memur ve emeklisi ve asgari ücretli kirasını sarımsak, elektriğini domates, su makbuzunu patates, ulaştırma harcamasını muz ve giyim kuşam harcamasını salatalık ile ödememektedir.

MART AYI KİRA ARTIŞ MİKTARI % 11.88

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında kira kontratını yenileyecek olanlar, kiralarını % 11.88 oranında artıracaklar.

Kirada oturan memur ve emeklileri bir yandan enflasyon, bir yandan kira artışları ile boğuşmaya devam edecek.

İstatistik oyunları Hazine ve Maliye Bakanlığını rahatlatıyor olabilir ama memur ve emeklinin, dar gelirlinin cebinin boşalmasını önleyemiyor.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN HAZİRAN AYI KAYIPLARI NE KADAR?

Memur ve emeklilerinin aylıklarına, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu marifetiyle 2020 Ocak ayında yapılan ve Temmuz ayına kadar geçerli olan artış % 4 idi. Haziran enflasyon oranı ile bu miktarın tamamı erimiş, % 1.75 alacak doğmuştur.

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Haziran ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıplarının özeti şudur:

12/1 derece/ kadrodaki bir hizmetlinin Hakem Kurulu Kararı gereği Ocak ayında aylığındaki 133,60 TL’lik artışın tamamı erimiş, sadece Haziran ayında 66.13 TL cebinden yemiştir, alacaklı hale gelmiştir. Aynı şekilde;

- 9/1 derece/ kadrodaki bir memurun Haziran ayındaki alacak miktarı 70.87 TL’dir

- 1/4 derece/ kadrodaki bir öğretmenin aylığında Haziran ayındaki alacak miktarı 90,84 TL’dir

- 8/3 derece/ kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Haziran ayındaki alacak miktarı 115,90 TL’dir

- 12/3 derece/kadrodaki bir hemşirenin aylığında Haziran ayındaki alacak miktarı 77,76 TL’dir

- 1/4 derece/ kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Haziran ayındaki alacak miktarı 123,11 TL’dir

Bu kayıplar memur ve emeklilerinin telafi edemediği ve sineye çektiği kayıplarıdır.

KAYIPLARIN SORUMLUSU MEMUR-SEN’DİR.

2020-2021 yılarını kapsayan 5. Toplu sözleşme döneminde örtülü pazarlıklarla 3 milyon 250 bin memur ve 2 milyonu aşkın emeklisi toplu sözleşme masasında bırakılmış, danışıklı dövüşle Hakem Kurulunun sadaka artışına mahkum edilmiştir. Kaldı ki memur zamlarının enflasyon altında kaldığı tek toplu sözleşme dönemi bu değildir. 1. Toplu sözleşme dönemi dahil her toplu sözleşme döneminde memur maaş artışları enflasyonun altında kalarak enflasyon farkı ve alacağı oluşmuştur.

Memurlar ve emeklileri, bu oyunun farkındadır ancak unutulmamalıdır ki memurların yetkili sendika tercihleri değişmeden de bu tablo değişmeyecektir.’’

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu