Borsadan nasıl kazanılır?

Ekonomi 04.01.2021, 21:29 05.01.2021, 00:43
Borsadan nasıl kazanılır?

Borsalar genellikle halk arasında kolay para kazanmanın adresi olarak görülürler. Ancak borsanın amacı elbette böyle bir şeyi sağlamak değildir. Tabii ki borsalar üzerinden yatırım yaparak kazanmak mümkündür. Ancak bu hiçbir şekilde tesadüfi bir şekilde rassal değişkenlere bağlı olarak gerçekleşmez. Her şeyin bir ilmi olduğu gibi borsadan kazanmanın da kendine göre bir ilmi vardır.

Öncelikle borsadan kazanmak için borsanın temel amacının ne olduğunu iyi bilmek gerekir.

Borsalar niye vardır?

Bu soruyu borsa nedir şeklinde de sorabilirdik. Ancak burada dikkatleri üzerine çekmek istediğimiz konu daha çok bir borsanın neden var olduğuna dair oldu.

Bilindiği üzere çok büyük şirketler, yeni yatırımlar yapmak için kaynağa ihtiyaç duyarlar. İşte borsalar da bu çok büyük şirketlerin ihtiyaç duydukları kaynakları toplamaları için bir yöntemdir aslına bakılırsa.

Şirketler borsaya açılır ve burada belli fiyatlardan hisse senetlerinin satışı gerçekleşir. İşte borsada para kazanılmasının ya da kaybedilmesinin sebebi bu hisse senedi fiyatlarının gösterdiği anlık değişimlerdir.

Tıpkı döviz kuru veya değerli madenler gibi borsadaki hisse senetlerinin fiyatları da piyasa koşullarına göre belirlenir. Buradaki piyasa koşulları hissesi olan şirketin maddi değeridir.

Bir şirket, değerini arttırıcı yatırımlar yaparsa hisse senedi fiyatlarında artış gözlenir. Yine piyasa koşulları o şirketin değerini arttıracak şekilde değişim gösterirse de benzer şekilde o şirketin hisse senedinin fiyatının yükseldiğini görürüz.

Borsa oynarken nelere dikkat edilmeli?

Borsada senet alıp satmak için aracı kurumlara ihtiyaç duyarız. Bu kurumların en başında bankalar gelir. Bankalar üzerinden hisse senedi alım satımı yapıldığı için de elbette bu bankalar alım – satım işlerinden komisyon alırlar. Borsada en az komisyon alan banka, borsa oynamak isteyenlerin ilk araştırmaları gereken şeydir.

Ardından hissesi alınması düşünülen şirket ile ilgili haberler ve gelişmeler bir müddet takip edilebilir. Bu takip elbette o şirketin geçmişine ve geleceğine yönelik gözlemler içermelidir.

Bununla birlikte borsadaki hisse senedi fiyatlarının tek belirleyicisinin piyasa koşulları olmadığına da dikkat edin. Genel ekonomilerde meydana gelen büyük bir kriz de borsaları doğrudan etkileyecektir. Nitekim yaklaşık bir senedir tüm dünyayı etkisi altına almış olan COVID – 19 pandemisi bu şekilde bir kriz olarak görülebilir. Bu kriz süreçlerinde herkes panik yaparak farklı davranışlar gösterir. Ancak kriz dönemlerinin paniğe kapılmadan atlatılması halinde aynı zamanda büyük bir fırsat dönemi olacağını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Yine borsada başarılı olmak ve bu işlemleri uzun bir süre devam ettirmek isteyenlerin başarılı yatırımcıları takip etmesi ve en azından temel borsa kavramları ile ilgili kaynakları okumasını da ayrıca tavsiye ediyoruz.

Şunu unutmamak lazım. Elbette borsadan kazanmak mümkündür. Ancak hiçbir başarı tesadüf değildir. Borsada kazanılan paralar da tesadüf eseri kazanılmaz. Bunun için iyi ve kapsamlı bir çalışma yapmak da fayda vardır.

Yorumlar (0)