Alexa

Bu belgeye sahip olana 4 bin lira maaş

Manisa Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan sürü yöneticiliği kursuyla belgeye hak kazananlara 2 bin lira ile 4 bin lira arası maaş verilecek.

Bu belgeye sahip olana 4 bin lira maaş

Genel olarak işletmelerden gelen talepler doğrultusunda açılan kurslarda, kursiyerlere bilimsel olarak çobanlık eğitimleri veriliyor.

Toplamda 120 saatlik kursla kursiyerler hem özel işletmeler bünyesinde açılan sınıflarda teorik bilgi görüyorlar hem de hayvan çiftliği işletmelerinde hayvanlar üzerinde öğrendikleri bilgileri pratiğe döküyorlar. Sütüm Keçiden tesisleri bünyesinde sürdürülen eğitimlerde ise 14 kursiyer sürü yöneticiliği eğitimleri alıyor

Kursiyerlere işletmede görevli veterinerler tarafından hayvanlara aşı vurulması, sürünün sevk ve idaresi, doğru beslenmeleri ve hayvanların genel kayıtlarının tutulması gibi konularda eğitimler veriliyor.

Yunusemre Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan sürü yöneticiliği kursiyeri Ali Ergün, eski adıyla çobanlık eğitimleri sayesinde çobanlığı daha bilimsel yöntemlerle yaptıklarını belirterek, "Bu eğitimi gördükten sonra bizim bildiğimiz hayvan bakımıyla hiç alakası olmadığını anladık. Beslenmesinden yetiştirilmesine, doğumundan, hastalıklarla mücadelesinden, beslenme hastalıklarından, barınak ortamlarından, mera ortamlarının çok çok farklı olduklarını gördük. Daha bilimsel bir şekilde bu eğitimleri yapıyoruz. Türkiye'de bu alanda çok açık var. Bilimsel olarak yapmanın verim artışını sağladığını gördük" dedi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE