Alexa

Büyükşehirlerde Toplu Taşıma Sorunu

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Metropollerde yaşayan vatandaşların eve, işe, okula giderken toplu taşımada büyük sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Büyükşehirlerde Toplu Taşıma Sorunu

Büyükşehirlerdeki toplu taşıma sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Metropollerde yaşayan vatandaşlarımız eve, işe, okula giderken toplu taşımada büyük sıkıntı yaşıyor. Özellikle sabah ve akşam vakti yoğunluğun yaşandığı pik saatlerde yaşlı, engelli, hamile ve hasta vatandaşlarımız mağdur oluyorlar. " dedi.

TRAFİĞİN BEL KEMİĞİDİR

Toplu taşıma araçlarının trafiğin bel kemiği olduğunu belirten Palandöken, “Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de metrolar büyük bir yere ve öneme sahip. Ancak büyükşehirlerdeki bazı bölgelerde, metro durağına yakın olan yerlerde metrodan başka hiçbir alternatif toplu taşıma seçeneği yok. Zaten metro var diye o güzergahtaki halk otobüsü ve dolmuş seferleri kesinlikle kaldırılmamalı. Vatandaşlarımız metroda yaşanan yoğunluk nedeniyle işe, okula, hastaneye giderken gecikiyor. Herkes kendi otomobilini kullanmak istediğinde ise trafik kilitleniyor, park sorunu ortaya çıkıyor. Bu yüzden metronun ihtiyaca cevap vermediği yerlerde diğer toplu taşıma araçlarının seferleri olmalı. Toplu taşıma araçları, trafiğin bel kemiğidir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de toplu taşıma araçlarının kullanımı ne kadar yaygınlaşırsa tasarrufumuz o kadar artar” diye konuştu.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 13:25
YORUM EKLE