Cep Telefonları ve Tabletler Zamlanacak

Korovirus salgını sonrası dünya genelinde yaşanan elektronik çip krizi halen devam ettiğini belirten kapsam haber yazarı Ömer Öztürk, Önce otomotiv sektörünü vuran çip krizi şimdi de elektronik sektörünü vurmaya başladığını öne sürdü.

Ekonomi 29.03.2021, 12:07
Cep Telefonları ve Tabletler Zamlanacak

Kapsam Haber Yazarı Ömer Öztürk, Korovirus salgını sonrası dünya genelinde yaşanan elektronik çip krizi halen devam ettiğini dile getirerek,  Önce otomotiv sektörünü vuran çip krizi şimdide elektronik sektörünü vurmaya başladığını yazdı.

Otomotiv sektöründe devasa markaların fabrika kapatma yönünde almış oldukları kararlar tüm dünyada etkisini ciddi manada göstermeye başladığını ifade eden Ömer Öztürk, "Ertelenen birçok lansmanlar, tanıtımı geciken birçok model ve en onunda üretime ara verme kararları pes peşe gelmeye başladı.Bu olay elektronik sektörüne önce Türkiye'deki anı kur artışı ile etkisini göstermeye başlasa da şuan bundan daha önemli ve daha ciddi problemler ortaya çıkıyor." dedi.

Malum, elektronik cihazların üretiminde anakart ve beyin diye tabir edilen ve cihazın calismasini sağlayan parçalar mevcut olduğunu yazan Öztürk, "Bunların üretimi salgın nedeniyle ciddi manada askıya alındı ve üretimlerinde durma noktasına geldi. E haliyle buda yeni cihazların uretilememesi manasına gelmektedir.Son iki haftadır kurda yaşanan ani iniş çıkışlar Türkiye pazarında cep telefonu fiyatlarını hemen etkiledi.Her hafta düzenli olarak yapılan kampanyaları durdurdu. Firmaların vermiş oldukları kampanya destekleri hemen kesilebilir. Bu gelişmeler Tüketicilerin hemen etkilenmemesi için atılacak en ufak bir adım olmadığını da göstermektedir." dedi. Ömer Öztürk'ün yazısının tamamı şöyle...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)