Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Esnaf İçin Talep Mektubu

Covid-19 salgını için yeni alınan tedbirler ve kısıtlamalar neticesinde esnaf ve sanatkarlar camiası adına Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından Cumhurbaşkanlığı’na yeni bir talep mektubu iletildi.

Ekonomi 15.04.2021, 23:46 16.04.2021, 00:10
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Esnaf İçin Talep Mektubu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Son zamanlarda ülke genelinde vaka sayıları artan Covid-19 salgını için yeni alınan tedbirler ve kısıtlamalar neticesinde esnaf ve sanatkarlar camiası adına Cumhurbaşkanlığı’na yeni bir talep mektubu gönderdi.

Esnaf ve sanatkârın sıkıntılarının bir nebzede olsa giderildiğini ifade eden Palandöken, salgının artarak devam etmesi ve alınan tedbirler çerçevesinde işlerini açamayan ve çalışma şekilleri sınırlandırılan esnaf ve sanatkârlar vergi, prim, kredi, kira ödemeleri ile elektrik, su, doğalgaz faturaları ile diğer zaruri dükkân giderlerini ödeyemediğini, borçlar daha da artarak, ticari faaliyetlerini yerine getirmeleri iyice zora girdiğini dile getirdi.

Palandöken kapanma ile başlayan tedbirler kapsamında; esnaf ve sanatkârların özellikle Ramazan Ayı münasebetiyle ayakta kalabilmeleri için önem arz eden ve hayati zorunluluk haline gelen tedbirleri Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’a şu şekilde sıraladı:

  1. Esnaf ve sanatkârlarımızın gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olması,
  2. Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi,
  3. Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilmesi,
  4. Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlarının SGK primlerinin devletimiz tarafından karşılanması,
  5. Ticari araçların kullanmakta olduğu akaryakıt fiyatlarında KDV ve ÖTV indirimine gidilmesi,
  6. Esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının süresiz ve faizsiz olarak ertelenmesi,
  7. Ödenemeyen vergi borçlarının, geçmiş kredi borçlarının ve bankalara olan tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi,
  8. Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımıza yeni bir yapılandırma hakkının acilen sağlanması,
  9. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar desteklerin sürdürülmesi gerekmektedir.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)