DASK Deprem Bölgesinde Ödemelerine Başladı

DASK İzmir'de deprem bölgesinde hasar tazminatı ödemeye başladı, sigortalılara 1,2 milyon TL ödeme yapıldı

Ekonomi 02.11.2020, 19:49 24.02.2021, 13:22
DASK Deprem Bölgesinde Ödemelerine Başladı

İzmir depreminde evi hasar gören Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahiplerine ödemelerini gerçekleştirmeye başladı. DASK’ın 5 bin 900’ü İzmir’den olmak üzere depremden etkilenen toplam 10 ilden aldığı toplam hasar ihbarı sayısı bugün itibariyle 6 bin 500’e ulaştı.

İzmir’de DASK İletişim Merkezi kurduk

2 Kasım Pazartesi günü itibariyle Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahiplerine toplam 1,2 milyon TL ödeme yaptıklarını belirten DASK Koordinatörü Erdal Turgut açıklamalarda bulundu:

“Depremden birkaç saat sonra İzmir’e ulaşıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir İl Müdürlüğü’nde DASK İletişim Merkezi kurduk. DASK yöneticisi ve ekiplerinin bir bölümü çalışmaya buradan devam ediyor. Sahadaki çalışmaları yakından takip ediyor, sigortalılarımızla gerektiğinde birebir temas kurabiliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AFAD başta olmak üzere tüm kamu kurumlarıyla koordineli bir çalışma ve işbirliği içindeyiz. 

2 Kasım itibarıyla 5 bin 900’ü İzmir’den olmak üzere depremden etkilenen 10 ilden toplam 6 bin 500 hasar ihbarı aldıklarını, Hedeflerinin, ilk 72 saat için de sigortalılarımıza hasar tazminatı ödemesi yapmaya başlamak olduğunu, DASK, evi depremde hasar gören vatandaşların düzenini yeniden kurmasında çok önemli bir rol oynadığını belirteren Turgut şunları söyledi: "Misyonumuz yaraları sarmak, normal hayata dönüşü sağlamak. Bunun bilinciyle ilk etapta 100 eksperimizle sahaya çıktık. Bu sayı önümüzdeki günlerde 200’e kadar yükselecek. Eksperlerimiz hasar ihbarı yapan sigortalılarımızın konutlarında inceleme yapıp, raporlarını bize mobil cihazlarından anında ulaştırıyorlar. Böylece hasar süreçlerini çok daha hızlı sonuçlandırıyoruz.” 

DASK’ın ödeme kapasitesi 40 milyar TL’ye yükseldi

DASK Koordinatörü Erdal Turgut açıklamasını şöyle sürdürdü; DASK’ın kuruluşundan bu yana Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısı 10 milyona yaklaşırken, Türkiye genelinde sigortalılık oranı yüzde 56 oldu. Elazığ depreminde 230 milyon TL ve Van depreminde 137 milyon TL olmak üzere kuruluşundan bu yana 450 milyon TL hasar ödemesi yapan DASK, ödeme gücünü artırmayı da sürdürüyor. Birikmiş deprem rezervi ve reasürans imkanları sayesinde 25 milyar TL olan hasar ödeme kapasitesi Kasım ayı itibarıyla 40 milyar TL’ye yükseltildi. DASK, kapsama giren konutlarda yüzde 100 sigortalılık hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)