Alexa

Doların Yükselmesi Esnafı Vurdu

Mersin ESOB Başkanı Dinçer, doların yükselmesi esnaf ve sanatkarın maliyetini inanılmaz şekilde artırdığına dikkat çekti.

Doların Yükselmesi Esnafı Vurdu

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, “Hükümetimiz, esnafa destek ve teşvik vermeli. Amacımız, kepenklerin kapanmaması”

TEŞVİK BEKLİYORUZ
Başkan Talat Dinçer, son dönemde doların ateşinin yükselmesinin esnaf ve sanatkarın maliyetini inanılmaz şekilde artırdığını belirterek, kepenklerin kapanmaması için hükümetten destek beklediklerini söyledi. Dinçer, “Esnafın kepengini havada tutmaya mecburuz. Hükümetimizden, esnafa vergi desteği ve teşvik vermesini bekliyoruz” dedi.  

RESTLEŞMELER ESNAFI VURDU
Son dönemde doların sürekli yükselmesi, Avrupa Birliği (AB) ile gerilen ilişkiler ve restleşmeler, Türkiye’nin bölgesinde yaşanan savaş ve sıkıntılar, esnaf ve sanatkarı da vurduğunu belirten Dinçer; Piyasada var olan durgunluktan borçlarını ödeyemez duruma gelen esnaf ve sanatkar, yaşananlardan en çok etkilenen kesimlerden biri olduğunu belirtti. 

DOLAR TÜM DÜNYADA ETKİN PARA BİRİMİ
ESOB Başkanı Dinçer,  Doların tüm dünyada en etkin para birimi olduğuna işaret ederek, bugün Türkiye’de de gerek küçük esnaf ve sanatkarın gerek orta boy işletmelerin gerekse büyük ölçekli işletmelerin temin ettikleri hammaddelerin iş yerlerine maliyetinin hep dolar üzerinden olduğunu, Çin’den gelen malların bile hep dolar kuru üzerinden işlem gördüğünü dile getirdi.

ESNAF SIKINTIYA GİRDİ

“Dolayısıyla doların yükselmesi sonucu büyük sıkıntı çekiliyor” diyen Dinçer, şöyle devam etti: “Doların dalgalanması piyasadaki maliyetleri artırdı ve inanılmaz bir maliyet yükü bindi. Bunun sonucunda esnaf sıkıntıya girdi. Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi bile çare olmadı ve doların yükselişini durduramadı. Doların ateşinin mutlaka düşürülmesi gerekiyor.”

Doların yükselmesinin, Türkiye’nin dışında diğer ülkelerde gelişen bazı olaylara da bağlı olduğunu belirten Dinçer, ABD’de bir başkan değişikliği olması ve yeni başkan Trump’un da çok radikal demeçler vermesinin de doları hareketlendirdiğini ifada etti.

MÜZAKERELER BİR NOKTAYA GELDİ REST ÇEKİYORSUN
Dinçer, “AB, bizi yıllardır zaten zorluyor. Yıllardır mücadele veriyoruz, her türlü kriteri yerine getirmeye çalışıyoruz ve müzakereleri bir noktaya getirdiğimiz sırada rest çekiyorsun. Zaten AB’de yer alan ülkeler genelde dini etnik yapıya bağlı. Genç nüfusu yüksek olan Müslüman bir ülkenin de o topluluğa girmesini AB genelde kabul etmiyor. O nedenle bizi sürekli zorluyorlar. Sonunda müzakereleri dondurma kararı aldılar. Üzücü bir karar. Bu karara iş dünyası da çok üzüldü. Avrupa Parlamentosu’nun bu kararı tavsiye niteliğinde de olsa önemli bir karar. Bunun olmaması gerekiyordu. Göçmenlerle ilgili birçok anlaşma yaptığınız, ticaretin bütünleştiği ve her şekilde Türkiye’ye ihtiyaçlarının olduğu bir dönemde böyle bir kararın alınması Türk halkını derinden üzdü. Biz diyalogun, müzakerelerin devam ettirilmesinden yanayız. Çünkü Türkiye ihracatının önemli bir bölümünü AB ülkelerine gerçekleştiriyor” diye konuştu.

Dinçer, “Dolar ülkemizde üst üste tarihi rekor kırdı dolar. Uzun bir süredir hiç bu kadar şiddetli yükselmiyordu. Bunun artık son bulacağını ve belli bir seviyeye oturacağını ümit ediyoruz. Ama ABD Başkanı makamına oturup politikasını ortaya koyuncaya kadar bu dalgalanma devam edecek gibi görünüyor ve bu dalgalanmanın bize maliyeti de çok yüksek” ifadelerini kullandı.

İNANILMAZ İŞSİZLİK ORTAYA ÇIKACAK
Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hemen hemen her evde bir işsiz olacak. Zaten genç bir nüfusumuz var ve genç işsizimiz de çok fazla. Yeni iş imkanları da yok. Böyle bir durumda mevcut küçük işletmeleri de kapattırmamak gerekiyor, bunların kepengini havada tutmamız gerekiyor. Bunu yapmaya mecburuz. Aksi takdirde inanılmaz bir işsizlik ortaya çıkacak. Ülkede uzun bir süredir enflasyon da belli bir seviyede gittiği için kar marjları eskisi gibi değil. Eskiden kar marjı yüzde 40-50’ye kadar çıkan işler vardı. Şimdi ise en iyi işte kar marjı yüzde 10’u geçmiyor. Birden doların yükselmesiyle de aradaki makas çok daraldı. Bunun sonucunda da insanlar geçinemez duruma düştü. Ortada bir pasta var ve insanlar çalışarak bu pastadan payını almaya çalışıyorlar. Ama pasta küçüle küçüle bir dilim kaldı. Dilimden de ne alabileceksiniz, aldığınızla geçinebilecek misiniz? Onun için hem Mersin ESOB olarak hem TESK olarak, küçük esnaf sanatkarın desteklenmesine ve teşvik edilmesine ihtiyacımız olduğunu beyan ediyoruz.” diye belirtti.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 12:16
YORUM EKLE

banner325