Dövizden Türk Lirasına Dönüş Milli Bir Hamle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "dövizden Türk lirasına dönüş çağrısı" tüm Türkiye’de etkili oldu.

Ekonomi 08.12.2016, 01:13 08.12.2016, 01:51
Dövizden Türk Lirasına Dönüş Milli Bir Hamle
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "dövizden Türk lirasına dönüş çağrısı" tüm Türkiye’de etkili oldu. Belki çok öncelerden alınması gereken kararlardan birisi buydu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, doğalgaz dağıtım ihalelerine dolar yerine Türk Lirası çıkma kararı aldı.

Milli Savunma Bakanlığı'nca, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın kullanımındaki Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na ait döviz birikiminin de Türk lirasına çevrildiği belirtildi. 

 Türk Standardları Enstitüsü'nün döviz cinsi varlıklarının tamamının Türk lirasına çevrildiği açıklandı.

THY de daha önce dolar üzerinden uygulanan Türkiye çıkışlı umre ücretlerini Türk lirası olarak belirleyecek.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ihalelerin TL ile yapılacağını duyurdu. 

EPDK, dolar yerine Türk lirası kullanımı çağrısına destek olmak amacıyla doğalgaz dağıtım ihalelerinin Türk lirası ile yapılmasına karar verdi. 

Milli Savunma Bakanlığınca, Savunma Sanayii Destekleme Fonuna ait döviz birikiminin Türk lirasına çevrildiği bildirildi.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın kullanımında olan Savunma Sanayii Destekleme Fonuna ait 262,7 milyon dolar ile 31,3 milyon Türk lirasına çevrildi.

Dün, 3,4520 seviyesinden başlayan dolar, TL karşısındaki kademeli düşüşünü sürdürerek 3,40’in altına geriledi. Kur, şu sıralarda gün içindeki en düşük seviyesi olan 3,3920 seviyesini gördü. Euro da kademeli olarak düşerek 3.6465’e indi. 

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı açıklamayla başlayan geri çekilme, birçok kurumun döviz yerine TL kullanmaya teşvik etmesiyle kendisine destek bulduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya, İran ve Çin ile görüşüldüğünü ve ticaretin yerel para birimiyle yapılacağına yönelik söylemleri dış ticarette yeni sayfaların açılmasına neden olabileceği yorumları yapılıyor. TL’nin dış ticarette kullanım oranı %6’ların üzerinde yer alıyor.

Doların elde tutulmaması, Türk lirasına çevrilmesi veya altına yatırılması konusunda Türk vatandaşları şuurlandığı taktirde Türk parasının değeri yükseleceği yorumları ğenel olarak yapılıyor.

Dövizden Türk Lirasına Dönüş Milli Bir Hamledir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)