Dünya Ekonomisinin Bugünü ve Geleceği

Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmelliyet Merkezi’nin (Center of Excellence in Finance-CEF) düzenlediği “Finans Piyasalarının Geleceği” konferans serisinin üçüncüsü gerçekleştirildi.

Ekonomi 28.06.2019, 23:15
Dünya Ekonomisinin Bugünü ve Geleceği

Finans piyasalarının önündeki zorluklar, küresel ekonomik görünüm, ulusların düşüşü ve yükselişi CEF Konferansı’nda tartışıldı...

“Finans Piyasalarının Geleceği” başlıklı konferansta; finans piyasalarının önündeki zorluklar, gelişmekte olan ülkeler ve ekonomik görünüm, ulusların düşüşü veya yükselişi, yerli ve yabancı akademisyen ve profesyoneller tarafından ele alındı.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın yaptığı açılış konuşmasında “Finans sektörünün reel sektörün ihtiyaçlarını anlaması ve o ihtiyaçları karşılaması gerekiyor. Bunun için de eğitilmiş insan gücümüzün artması lazım. Çünkü İstanbul'un finans merkezi olmasını istiyoruz, onun için bizim de elimizi taşın altına koymamız gerekiyordu. CEF bunun en önemli yapı taşlarından biri” ifadelerini kullanarak CEF hakkında bilgi verdi.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ise yaptığı konuşmada, Üniversitenin en başarılı merkezlerinden biri olan ve Akbank'ın kurucu sponsorluğu ile hayata geçirilen Sabancı Üniversitesinin Finans Mükemmeliyet Merkezi tarafından düzenlenen konferansın yurt içi ve yurt dışı finans dünyasına önemli katkı sağlayacağını belirterek, "Bugün burada finans piyasalarının karşılaşmakta olduğu zorluklar ve bundan sonra izlenebilecek yol üzerine çok değerli görüşler dinleyeceğiz. Bu etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan başta Sn. Suzan Sabancı olmak üzere Akbank Yönetim Kurulu'na, değerli öğretim üyelerimize ve bugün bizi onurlandıran duayen konuşmacılarımıza en içten teşekkürlerimizi sunarım. Bu konferansın tüm katılımcılara yararlı olmasını diliyorum” dedi.

Demirtaş’ın liderliğinde çok başarılı bir döneme imza atıldığını belirten Suzan Sabancı Dinçer ise; “CEF, Özgür Demirtaş’ın özverili çalışmalarıyla, seminerleri, eğitimleri, araştırmalarıyla çok kaliteli bir merkez konumuna ulaştı. Akbank olarak bundan gurur duyuyoruz. Sabancı Üniversitesi’nin desteği bizim için çok değerli” dedi.

Akademisyen ve profesyoneller “Finans Piyasalarının Önündeki Zorluklar”ı tartıştı

Açılış konuşmalarının ardından, CEF’in “Finans Pİyasalarının Geleceği Konferansı” kapsamında düzenlenen “Finans Piyasalarının Önündeki Zorluklar” başlıklı panelin Moderatörlüğü’nü, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil üstlendi.

Panele, JP Morgan Yönetim Kurulu Başkanı Sir Winfried Bischoff, Harvard Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Dante Roscini ve ABN AMRO Bank NV. Yönetim Kurulu Başkanı Tom de Swaan katıldı.

“Gelişmekte Olan Ülkeler ve Ekonomik Görünüm” başlıklı ikinci panelin moderatörlüğünü, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu üstlendi.

SOCAR Türkiye CEO'su Zaur Gahramanov, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve Eczacıbaşı Holding CEO'su Muharrem Gümrah’ın katıldıkları panelde, Türkiye’nin önde gelen gruplarının gözünden, gelişmekte olan ülkeler bağlamında küresel ekonomik görünüm yorumlandı.

CEF Konferansı’nın “Ulusların Düşüşü veya Yükselişi” başlıklı son panelinde, küresel gelişmeler ışığında, bölgeler ve ülkelerdeki gelişmeler ve öngörüler üzerinde duruldu.

Massachusetts Institute of Technology Elizabeth ve James Killion Kürsüsü Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın katıldıkları panelde, iki akademisyen konferans katılımcılarına, ulusların düşüş ve yükselişlerine ilişkin farklı perspektifler çizdiler.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)