Alexa


Eczacılar Odasından açıklama: İlaçta kur farkı sorunu  

Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Tolga Çetinkaya, ilaç bulmada günümüzde az da olsa yaklaşık bir buçuk aydan beri bir yokluk yaşandığını, bunun sebebinin ise devletin ilaçlara uyguladığı fiyat politikası olduğunu kaydetti.

Ekonomi 07.03.2017, 00:14
Eczacılar Odasından açıklama: İlaçta kur farkı sorunu  

Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Tolga Çetinkaya, ilaç bulmada günümüzde az da olsa yaklaşık bir buçuk aydan beri bir yokluk yaşandığını belirtti.

Bunun sebebinin ise devletin ilaçlara uyguladığı fiyat politikası olduğunu ifade etti. Ocak ayında alınan bir kararla, ilaçların fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro değerinin 2,11 liradan 2,34’a çıkarılması önemli etken. Bu değişikliğin 60 gün içinde etiketlere yansıtılacak olması dolayısıyla bazı ilaç firmalarının elindeki ilaçları piyasaya sürmediğini anlatan Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Tolga Çetinkaya, “Tabi bu sürede firmalarda piyasanın açlık yaşamasını istediğinden olduğunu tahmin ediyoruz ve dolar ve eurodaki artışında çok fazla olması ham madde ve ilacın dışarı bağımlılığından dolayı yokluğuna sebebiyet verdi. Özellikle eczaneler ve depolar aracılığıyla yapılmış herhangi bir şey olmadığı düşünülüyor. Ecza kooperatiflerinin de bu konuda herhangi bir etkisi olması mümkün değil. Zaten sağlıkçıların ve eczacıların esas amacının halkın sağlığını ön planda tutmak olduğunu düşünürsek burada stokçuluk gibi bir durumun olması söz konusu değil” dedi.
  
  “

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P