Ek gösterge nedir, Ne Zaman Çıkacak?

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'da 3600 ek gösterge süreciyle ilgili açıklamada bulundu

Ekonomi 11.10.2021, 18:34 11.10.2021, 23:12
Ek gösterge nedir, Ne Zaman Çıkacak?

3600 ek gösterge ile ilgili Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da 3600 ek gösterge süreciyle ilgili açıklama yaptı. "3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak, son durum nedir?" milyonlarca insan merak ediyor. 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek göstergenin kapsamına ilişkin çalışmayı başlatmak için bakanlıkla mutabakata vardıklarını belirtti. Genel Başkan Yayçın; "Buna ilişkin startı kasım ayı içinde vereceğiz" dedi. 3600 ek gösterge teklifinin kendilerine ait olduğunu dile getiren Yalçın, "Toplu sözleşme kararı bize aittir. Buna ilişkin vaat Cumhurbaşkanımıza aittir. 2022 yılı içinde çalışacağız tamamlayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada ise, “Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Ana muhalefet partisi lideri 'Bu sözü biz verdik falan' Biz kuru kuruya söz vermeyiz, biz yaparız. Bizim için aslolan öğretmenlerimizin huzuru, refahı ve motivasyonudur.” dedi.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların emekli olduklarında alacakları emekli aylıkları ile emekli olurken alacakları emeklilik tazminatının hesaplanmasında çeşitli göstergeler kullanılmaktadır. Bu göstergeler hesaplamayı dolayısıyla maaşı ve tazminatı otomatik olarak etkilemektedir. Ek göstergenin 2200’lerden 3600’lere çıkması durumunda sadece emeklilik tazminatında 20 bin liraya yakın bir artış olacağı bekleniyor. Bu arada dolayısıyla emekli maaşında da artış oluyor. 

Polislerin, öğretmenlerin, hemşirelerin, din görevlilerinin ve diğer idarecilerin maaşını arttıracak olan 3600 ek göstergeye çare bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılına kadar çözüm bulanacak dedi.  Yapılacak düzenlemeyle belirlenen iş gruplarının emeklilik ek göstergeleri 3600'e çıkarılacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)