Ekim Ayı Enflasyonu Memur Ve Emekliyi Alacaklı Hale Getirdi

BASK Samsun İL Başkanı Bayram Uzunoğlu Ekim 2020 dönemi enflasyon oranının belli olması ardından yaptığı basın açıklamasında; Ekim ayı enflasyonu ile memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan artışın tamamen eridiğini söyledi.

Ekonomi 03.11.2020, 23:06 03.11.2020, 23:49
Ekim Ayı Enflasyonu Memur Ve Emekliyi Alacaklı Hale Getirdi

Ekim 2020 dönemi enflasyon oranının belli olması ardından yazılı basın açıklamasında bulunan BASK Samsun İL Başkanı Bayram Uzunoğlu, TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyonu ile memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan artışın tamamen eridiğini, yılın bitmesine iki ay kala memur ve emeklilerinin alacaklı hale geldiğini açıkladı.

Açıklamaları şöyle:

“TÜİK tarafından açıklanan ve inandırıcı bulmadığımız ısmarlama rakamlara göre, Ekim ayında enflasyon (TÜFE) % 2,13 artmıştır.

Memur ve emeklilerinin aylık ve maaşlarına son olarak Hakem Kurulu Kararı uyarınca Temmuz ayında % 4 artış yapılmıştı.

Temmuz ayındaki % 0.58, Ağustos ayındaki % 0.86, Eylül ayındaki % 0.97 ve Ekim ayındaki %2,13’lük enflasyonun kümülatif toplamı % 4,61 etmektedir.

Bu durumda, Hakem Kurulu tarafından Temmuz ayında memur ve emeklilerine reva görülen % 4’lük sadaka miktarı artışın tamamı erimiş, memur ve emeklileri yılın bitmesine 2 ay kala % 0,61 alacaklı hale gelmiştir.

KASIM AYI KİRA ARTIŞ MİKTARI % 11.74

Temmuz ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan artış % 4.

Ama TÜİK’e göre Kasım ayında kira kontratını yenileyecek olanlar, kiralarını % 11.74 oranında artıracaklar.

Kirada oturan memur ve emeklileri bir yandan enflasyon, bir yandan kira artışları ve bir yandan da mutfaktaki yangın ile boğuşmaya devam edecek.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine (Yİ-ÜFE) göre 2021 yılı için bazı vergi ve harçlardaki artışında kullanılacak olan yeniden değerleme oranı da % 9.11 olarak belirlendi.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN EKİM AYI KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin ve doğan enflasyon alacağının özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Hakem Kurulu Kararı gereği Temmuz ayında aylığındaki 140,94 TL’lik artışın tamamı erimiş, yılın bitmesine 2 ay kala 30,87 TL alacaklı hale gelmiştir.

Aynı şekilde;

  • 9/1 derece/kadrodaki bir memurun aylığında Ekim ayı enflasyon alacağı 33,08 TL.
  • 7/1 derece/kadrodaki bir öğretmenin aylığında Ekim ayı enflasyon alacağı 37,52 TL
  • 8/3 derece/kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Ekim ayı enflasyon alacağı 54,10 TL.
  • 12/3 derece/kadrodaki bir hemşirenin aylığında Ekim ayı enflasyon alacağı 36,30 TL.
  • 1/4 derece/kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Ekim ayı enflasyon alacağı 57,47 TL.

Bu kayıplar memur ve emeklilerinin telafi edemediği ve sineye çektiği kayıplarıdır.

Memurların aylıkları enflasyon karşısında erirken vergi dilimi kayıpları da devam ediyor.

Mart ayında itibaren kademeli olarak % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçişle başlayan kayıplar, zaten Temmuz ayında aylıklara yapılan sefalet artışını ortadan kaldırmıştı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu