Ekonomik OHAL gibi bir laf haddi aşan bir sözdür!

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 2022 yılı bütçe görüşmelerinin son gününde AK Parti Grubu adına konuştu.

Ekonomi 18.12.2021, 13:12
Ekonomik OHAL gibi bir laf haddi aşan bir sözdür!

"Türkiye, yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme eksenli bu politikadan asla vazgeçmeyecektir” ifadelerine yer veren Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 2022 yılı bütçe görüşmelerinin son gününde AK Parti Grubu adına konuştu.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı asgari ücret Türkiye'de bütün kesimleri fevkalade memnun etmiştir. 4 bin 253 liralık asgari ücret, hiç olmazsa vatandaşlarımızın bir kısmının alım gücünün artırılması bakımından önemli bir destektir." diye konuşan Kurtulmuş, Asgari ücretin üzerindeki vergi yüklerinden arındırılması, bu enflasyonist baskı dolayısıyla bozulan ortamın da pozitif anlamda gelişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Kurtulmuş, "Yeni yılla birlikte, geçen sene yapılan toplu görüşmeler sırasında elde ettikleri haklarla, memur kesiminin de bu yeni durumdan ortaya çıkan farklarının da hakkaniyetli bir şekilde verileceğini biliyoruz, ümit ediyoruz. Böylece çok geniş bir memur kitlesinin de yılbaşından itibaren daha rahat bir noktaya geleceğini tasavvur ediyoruz." ifadelerini yer vererek,yeniden güçlü, büyük Türkiye istikametindeki Türkiye'nin yürüyüşünün kilometre taşlarından birkaç tanesini paylaşmak istediğini dile getirerek şunları söyledi:

"Türkiye'nin geleneksel olarak Osmanlı'nın son dönemlerinden bu yana en temel problemlerinden bir tanesi, maalesef, tasarruf açığıdır. Milletimizin yeterli tasarrufu olmadığı için yatırımları yapabilmek için kaynakları bulmakta zorlandığımızı bu salondaki herkes biliyor. Ya yüksek faizle sizde olmayan parayı içeriye alarak, bunun karşılığında üretimsizliği göze alarak, bir bedel ödeyerek yüksek faiz-düşük kurla yolunuza devam edersiniz ya da Türkiye'nin kendi kaynaklarıyla üretim gücünü artıracak bir kararlılık içinde yolunuzu çizmeye başlarsınız."

Kurtulmuş, 2013 yılının mayıs ayından itibaren Türkiye'nin bu istikamette geliştiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye, yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme eksenli bu politikadan asla vazgeçmeyecektir, bunun için de bütün kaynaklarımızı seferber ederek yolumuza devam edeceğiz. Ancak, bunu yaparken, kimilerinin söylemeye çalıştığı gibi, asla serbest pazar ekonomisinin kurallarından vazgeçmeyeceğiz. Türkiye sosyal politika donanımlı, gerçekten etik kurallarla çevrilmiş bir serbest pazar ekonomisi istikametinde yürüyüşünü sürdürecektir. Geçtiğimiz birkaç gün evvel, maalesef, kimilerinin haddini aşan bir şekilde kıyıda köşede 'ekonomik OHAL'den bahsetmiş olması Türkiye'de ve Türkiye'yi dışarıdan takip eden çevrelerde önemli birtakım endişeleri ortaya çıkardı. Bir kez daha çok net bir şekilde söylüyoruz; Ekonomik OHAL gibi bir laf haddi aşan bir sözdür, kimsenin aklından geçmesin, Türkiye serbest pazar ekonomisi şartları içerisinde hareket ediyor. Ama şunu gördük; Bir laf ortaya atıldı, özellikle sosyal medyada kimler kimler arkasından takıldı gitti."

"Ekonomiyle demokrasi yan yana yürümek zorundadır"

Birey-piyasa-devlet dengesini korumakta olağanüstü titiz olduklarını vurgulayan Kurtulmuş, "Bazıları ekonomik kalkınmayla demokrasiyi birbirinin karşıtı gibi ortaya koyar. Türkiye'nin ekonomi tarihinin içinde ve bugün AK Parti hükümetlerinin geldiği noktada ekonomiyle demokrasi yan yana yürümek zorundadır." dedi.

Ekonomik gelişmeyi temin etmek için demokrasiden birtakım kısıtlamalara gidilmesinin asla düşünülemeyeceğini söyleyen Kurtulmuş, "Bunun için biz hem demokratik standartları yükseltmek hem de ekonomik olarak kalkınmayı sağlamak zorundayız; bu da bizim ikinci temel çizgilerimizden biridir." ifadelerini kullandı.

Toplumun adil ve dengeli kalkınması için kendi programlarını dayatan iç ve dış vesayet odaklarının hiçbirisinin tezlerine aldırış etmeden, hiçbirisinin Türkiye'ye tavsiyelerine asla uymadan yollarına devam edeceğini kaydeden Kurtulmuş, "Bunun için başta IMF olmak üzere, ekonomik gibi görünen ama siyasi vesayet düzenekleri kuran uluslararası kurumların ne söylediklerine asla itibar etmeyeceğiz." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)