Emekli Maaşları Zammı Ne Kadar Oldu?

Vatandaşlar Ocak Ayında yapılacak olan memur maaşı ve emekli maaşına gözlerini çevirdi. Peki 2021'de Ocak ayında emekli ve memur maaşı ne kadar olacak?

Ekonomi 01.01.2021, 21:14
Emekli Maaşları Zammı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücrete verilen zam açıklanması ardından gözler ocak ayında verilecek olan memur ve ve emekli maaşına çevrildi. Peki. 2021'de emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? Konuyla ilgili Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, "Asgari ücretteki 500 lira net artışın emeklilerimizin aylıklarına da yapılmasını bekliyoruz." dedi.

Enflasyon oranları hem memurların hem de emeklilerin zamlarını etkileyecek. Buna göre, Memurlara ve memur emeklilerine Ocak ayında yüzde 3 zam ve 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4'ü aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLDU?

Emeklilere ve memurlara verilecek zam oranı dediğimiz gibi 4 Ocak'ta kesinleşecek. 

5 aylık enflasyon yani yüzde 7.02 kesinleşti. Aralık enflasyonu sıfır çıksa bile emekliler bu oranda zam almış olacak. Gelen açıklamalara göre enflasyonun sıfır çıkmayacağı anlaşılıyor. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yapılan Aralık ayı beklenti anketinde cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 14.18 çıktı. Buna göre, 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.96 çıkacak.

Memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 3'lük zamma ilaveten yüzde 3.96 enflasyon farkından yararlanacak.

Merkez Bankası'nın anketinden yola çıkarak hesaplanan yüzde 7.96 oranına göre en düşük esnaf emeklisi aylığı tahmin gerçekleşirse bin 886 liradan 2 bin 36 liraya çıkacak. 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda taban aylık da 2 bin 233 liradan 2 bin 410 liraya yükselecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)